Marek Domagalski: Co sędziowie TK ślubowali

Niezależnie od tego, co tak dzieli obecnie Trybunał, czy widoczne od dawana tarcia organizacyjne, czy choćby polityczne, których w tym sądzie nie da się zupełnie uniknąć, nie zwalania to sędziów TK z obowiązku rozpatrzenia wniosku prezydenta bez zwłoki.

Publikacja: 28.02.2023 11:35

Trybunał Konstytucyjny

Trybunał Konstytucyjny

Foto: Fotorzepa / Robert Gardziński

Prezydent Andrzej Duda na antenie TVN 24 GO stwierdził stanowczo: „niech się Trybunał Konstytucyjny odkłóci, skoro jest wewnętrznie skłócony, i weźmie się do roboty, zajmie się tym, co do niego należy”. Wypowiedź ta nie pozostawia wątpliwości, że sędziowie TK powinni spór szybko zakończyć: wyborem kandydatów na nowego prezesa Trybunału lub zaakceptowaniem dotychczasowej prezes na tym stanowisku jeszcze przez dwa lata.

Sytuacja w TK przypomina ciche dni w małżeństwie. Na tym polega poniekąd natura szeregu kolektywnych władz na najwyższych szczeblach i samego trójpodziału władzy. Ale te ciche dni nie mogą trwać zbyt długo, gdyż władze mają obowiązek współdziałania dla dobra kraju, a sędziowie TK ślubowali „służyć wiernie Narodowi, stać na straży Konstytucji, a powierzone mi obowiązki wypełniać bezstronnie i z najwyższą starannością”. Kiedy przed dwoma tygodniami prezydent zapowiedział skierowanie do Trybunału ustawy mającej prowadzić do uruchomienia środków z KPO, napisałem: oby TK szybko rozstrzygnął jego konstytucyjne zastrzeżenia, mimo wewnętrznego sporu o prezesurę Julii Przyłębskiej. Bo w przeciwnym razie cała inicjatywa dyplomatyczna, jeśli nie legnie w gruzach, to się bardzo wydłuży. Zresztą Komisja Europejska znów odświeżyła zastrzeżenia wobec TK.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Rzecz o prawie
Mikołaj Małecki: Karygodne zabójstwa – groźna kazuistyka
Rzecz o prawie
Ewa Szadkowska: W kwestii sądów wciąż jak u Hitchcocka
Rzecz o prawie
Jacek Dubois: W obronie maratończyków
Rzecz o prawie
Leszek Kieliszewski: Odwrót od rządów prawa
Rzecz o prawie
Robert Damski: Po co komu komornik?
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem