Marek Domagalski: Po stronie poszkodowanych

Kryzys związany z agresją Rosji na Ukrainę generuje nowe zagrożenia, jak wysoka inflacja i rysująca się fala pozwów kredytobiorców, już nie tylko frankowych, ale też złotówkowych uderzonych podwyższonymi ratami.

Publikacja: 19.04.2022 09:39

Marek Domagalski: Po stronie poszkodowanych

Foto: Adobe Stock

To kolejna fala szkód i poszkodowanych, jakie niesie życie polityczne i gospodarcze. Pokazują one, że odsyłanie poszkodowanych do sądu nie zawsze jest rozwiązaniem problemu, że wymagają one raczej interwencji ustawodawcy.

Gdy poszkodowanych jest niewielu, np. wskutek lokalnej powodzi, można obok doraźnej pomocy odesłać ich do sądów. Dla polityków jest to wygodna droga, bo mają wymówkę (jak w sprawach frankowych), że poszkodowani mogą tam dochodzić odszkodowania, przekonywać do swych racji. A sądy zasądzą tyle, ile się według prawa należy w konkretnej sprawie, najwyżej np. pozwany bank zbankrutuje i wypłaci część odszkodowania, a państwo dodrukuje pieniędzy.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Rzecz o prawie
Mikołaj Małecki: Karygodne zabójstwa – groźna kazuistyka
Rzecz o prawie
Ewa Szadkowska: W kwestii sądów wciąż jak u Hitchcocka
Rzecz o prawie
Jacek Dubois: W obronie maratończyków
Rzecz o prawie
Leszek Kieliszewski: Odwrót od rządów prawa
Rzecz o prawie
Robert Damski: Po co komu komornik?
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem