Marek Domagalski: Ewolucja prezesa Lenaertsa

Czyżby Luksemburg dostrzegł granice skuteczności presji na polskie władze? Jeśli tak, to jest dobra wiadomość dla wszystkich.

Publikacja: 21.12.2021 07:31

Prezes Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej prof. Koen Lenaerts

Prezes Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej prof. Koen Lenaerts

Foto: PAP/Michał Szalast

W niedawnym wywiadzie dla Politico Koen Lenaerts, prezes Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, powiedział, że niektóre państwa członkowskie krytykują zasadę pierwszeństwa prawa unijnego, ale naprawdę jedyną istotną kwestią jest to, czy Unia ma kompetencje, czy też nie ma. Te jej kompetencje rozszerzały się w miarę jak europejska Wspólnota Gospodarcza przekształcała się coraz bardziej w polityczny związek. I wraz ze wzrostem uprawnień TSUE wzrosła też jego krytyka. A odnosząc się do sporu z Warszawą o praworządność, prezes TSUE wskazał, że dotyczy on niezależności wymiaru sprawiedliwości, a nie prymatu prawa Unii nad polską konstytucją. Na pocieszenie dla Polski (czy raczej strony rządowej) wskazał, że starsi członkowie Unii przeszli jeszcze większy rozrost kompetencji TSUE. Dodam od siebie, że zapewne nie tak szokowy.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Rzecz o prawie
Mikołaj Małecki: Karygodne zabójstwa – groźna kazuistyka
Rzecz o prawie
Ewa Szadkowska: W kwestii sądów wciąż jak u Hitchcocka
Rzecz o prawie
Jacek Dubois: W obronie maratończyków
Rzecz o prawie
Leszek Kieliszewski: Odwrót od rządów prawa
Rzecz o prawie
Robert Damski: Po co komu komornik?
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem