Aktualizacja: 31.01.2020 06:12 Publikacja: 30.01.2020 15:15
Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek
Propozycja przewodniczącego PO Borysa Budki, by 10. rocznicę katastrofy smoleńskiej uczcić nadaniem jednej z warszawskich ulic imienia Lecha Kaczyńskiego, to zwiastun normalności w naszej polityce.
Dotąd Platforma była w tej sprawie uparta, wiedząc, że prowokuje PiS. Wyjaśnienie przyczyn katastrofy stało się refrenem, który doprowadził PiS do władzy. Ideę „wyjaśnienia” katastrofy skompromitował jednak Antoni Macierewicz, więc zeszła z politycznej agendy.
Po co lewicowy wyborca ma głosować na kandydaturę Magdaleny Biejat czy Agnieszki Dziemianowicz-Bąk, skoro od razu może na Rafała Trzaskowskiego? Od Radosława Sikorskiego Lewicy znacznie łatwiej będzie się odróżnić.
Związani z PiS kandydaci na kandydatów w wyborach prezydenckich zameldowali się na Marszu Niepodległości, który w tym roku przebiegł zaskakująco spokojnie. „Wiatr wieje w nasze żagle” – mówił Przemysław Czarnek. Ale 11 listopada politycznego przełomu nie było.
Z Zachodu powiało wiatrem, który służy populistom. Zła pogoda będzie miała kluczowe znaczenie dla wyborów prezydenckich w Polsce. Dlatego działacze KO, którzy wybiorą w prawyborach kandydata tej formacji, powinni wziąć ten trend pod uwagę – analizuje politolożka z UMK w Toruniu.
Skostniały system lubi precyzję. Mamy więc mnóstwo przepisów, zarządzeń i wytycznych. Przepisami regulowane są m.in. wymiary papierowej księgi rejestru zabytków, do której ręcznie dokonuje się wpisu odpowiedniego koloru atramentem [sic!]. No, ale podobno wszystko ma się zmienić.
Samochód elektryczny znakomicie współpracuje z instalacją fotowoltaiczną, a uzupełnianie energii w akumulatorze przy pomocy domowych ładowarek jest nie tylko wygodne i tanie, ale też ekologiczne i przewidywalne.
Przejęcie władzy w Berlinie przez Friedricha Merza to na razie jedyna szansa na odrodzenie Unii. Ale i ona jest relatywnie odległa i niepewna.
Hiszpanie udowodnili, że niezawodność i stabilny rozwój są kluczem do zaufania, jakim obie marki darzą klienci.
Radosław Sikorski ma wszelkie kompetencje, by być prezydentem Rzeczypospolitej. Jego problemem jest jednak to, że pozbawiony jest zaplecza partyjnego zdecydowanego, by wystawić go w wyborach.
„Czy marszałek Sejmu Szymon Hołownia Pani/Pana zdaniem powinien wystartować w wyborach prezydenckich?” - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl. Sondaż przeprowadziliśmy tuż przed ogłoszeniem przez Hołownię, że zamierza startować w wyborach.
W rozmowie na antenie TV Trwam Mariusz Błaszczak, przewodniczący Klubu Parlamentarnego PiS, zdradził kulisy wyboru kandydata Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta, a także wyjaśnił, dlaczego nie przewiduje kohabitacji w przypadku jego zwycięstwa w wyborach w 2025 roku.
W czasie rozmowy z dziennikarzami Szymon Hołownia, marszałek Sejmu i - od 13 listopada - kandydat na prezydenta w nadchodzących wyborach, odpowiedział na propozycję, jaką przedstawił mu za pośrednictwem serwisu X Sławomir Mentzen.
Lider Polski 2050 Szymon Hołownia w środę ogłosił swoją decyzję o kandydowaniu na prezydenta. Zadeklarował, że w wyborach wystartuje jako kandydat niezależny. Marszałek senior, poseł PSL Marek Sawicki zadeklarował, że Hołownia może liczyć na poparcie jego partii.
Francuska prokuratura chce, aby liderka Zjednoczenia Narodowego, Marine Le Pen, została skazana na pięć lat więzienia i zakaz sprawowania urzędów publicznych przez pięć lat w związku z zarzutami o zdefraudowanie środków z Parlamentu Europejskiego.
Rafał Trzaskowski ma większą szansę na wygraną w wyborach prezydenckich niż Radosław Sikorski, mówią to sondaże. Ale poczekamy, zobaczymy – na wszelki wypadek robimy prawybory, żeby wybrać najlepszego kandydata. Dla KO najważniejsze jest, żeby w przyszłym roku wygrać wybory prezydenckie - podkreślił w programie Michała Kolanki europoseł Dariusz Joński, odnosząc się do prawyborów prezydenckich w KO.
Według sondażu IBRiS dla „Rzeczpospolitej” ponad połowa Polaków uważa, że wybór Donalda Trumpa na prezydenta USA nie zwiększy naszego bezpieczeństwa. W obliczu sceptycyzmu wobec zapowiedzi ograniczenia wsparcia dla Ukrainy przez nowych członków jego administracji Polska staje przed wyzwaniem dostosowania polityki zagranicznej do nowych realiów.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas