Na środowym posiedzeniu rząd przyjął rozporządzenie, które rozszerza listę podmiotów, w których zbycie udziałów, akcji, przedsiębiorstwa albo jego zorganizowanej części może być urzędowo zablokowane. Celem takiego rozporządzenia jest ochrona spółek przed przejęciami, które byłyby niepożądane z punktu widzenia ogólnych interesów państwa.
Czytaj więcej
Dzisiejsze mechanizmy blokowania inwestycji zagranicznych będą jeszcze bardziej rozszerzone w prawie unijnym. Będzie to dotyczyło przede wszystkim firm zajmujących się nowoczesnymi technologiami.
Interesy społeczne przede wszystkim
Ten akt prawny został wydany na podstawie ustawy z 24 lipca 2015 r. o kontroli niektórych inwestycji. Odwołuje się ona do ochrony porządku i bezpieczeństwa publicznego, przewidzianych w traktacie o funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Pozwala na objęcie ochroną m.in. w przypadkach, gdy istnieją „wystarczająco poważne zagrożenia dla fundamentalnych interesów społeczeństwa związane z prowadzeniem działalności przez podmiot, który ma zostać objęty ochroną, jak również brak możliwości wprowadzenia środka mniej restrykcyjnego”.
Już w ubiegłym tygodniu premier Donald Tusk zapowiadał, że na listę trafią spółki prowadzące telewizje TVN i Polsat. Ostatecznie rozporządzenie objęło sześć spółek: Cyfrowy Polsat, P4 (operatora sieci Play), TVN, telewizję Polsat, T-Mobile i WB Electronics.
W oficjalnym komunikacie rząd stwierdza, że zakładanym efektem zmian jest zapewnienie ochrony porządku publicznego lub bezpieczeństwa publicznego. „Celem jest także zachowanie bezpiecznych transakcji dotyczących uprawnień właścicielskich, istotnych z punktu widzenia interesu społecznego” – czytamy w komunikacie.