Kolejny akt oskarżenia w sprawie afery Getback

Prokuratura Regionalna w Warszawie skierowała do sądu kolejny akt oskarżenia przeciwko 10 byłym pracownikom Idea Bank S.A. Zarzuca im się popełnienie 12 przestępstw związanych z obligacjami Getback S.A. W wyniku ich działania klienci mieli stracić 30,5 miliona złotych.

Publikacja: 02.08.2022 18:01

Kolejny akt oskarżenia w sprawie afery Getback

Foto: Adobe Stock

Jest to czwarty akt oskarżenia w śledztwie dotyczącym tzw. afery Getback. 

Sąd Okręgowy w Lublinie będzie rozpatrywał zachowanie dziesięciu pracowników Idea Bank w związku ze sprzedażą obligacji Getback, w skutek ich nabycia 165 klientów miało stracić ponad 30 milionów złotych. 

Oskarżonym zarzuca się m.in. dokonanie oszust w tym w odniesieniu do mienia znacznej wartości po uprzednim podrobieniu dokumentów elektronicznych, świadczenia doradztwa inwestycyjnego, ofertowania i sprzedaży obligacji bez wymaganego zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego oraz ujawnienia tajemnicy bankowej. Zarzuty dotyczą zespołów sprzedażowych z województwa lubelskiego oraz podkarpackiego.

Czytaj więcej

Sąd odesłał prokuraturze akt oskarżenia ws. Getback

Ich działanie opierało się na stosowaniu technik manipulacyjnych, czym namawiali pokrzywdzonych do nabycia produktu finansowego, co do którego klienci nie mieli pełnego obrazu funkcjonowania. Mieli kupić ponad 5 mln obligacji o wartości blisko 3 mld złotych, wyemitowanych przez GetBack po tym jak zostali wprowadzeni w błąd co do sytuacji finansowej spółki oraz możliwości jej wywiązania się z zaciągniętych zobowiązań finansowych. Ze względu na skalę emisji i wysokie oprocentowanie obligacji GetBack stopniowo tracił możliwość ich wykupienia, o czym nie informowano klientów, którym dalej sprzedawano obligacje.

Klienci Idea Banku stanowią największą grupę pokrzywdzonych - to cztery z dziewięciu tysięcy osób. Idea Bank przekazywał ich dane do domów maklerskich bez odpowiedniego upoważniego łamiąc tym samym tajemnicę bankową. Sama spółka do listopada 2017 roku prowadziła działalność maklerską bez zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego. 

Oskarżonym grozi kara do 12 lat pozbawienia wolności. 

Prawo w Polsce
Sprawa dotacji dla PiS. Czy PKW wybrnie z impasu?
Podatki
Ważny wyrok ws. prawa do ulgi przy darowiźnie od najbliższej rodziny
Konsumenci
Obniżka opłat za abonament RTV na 2025 rok. Trzeba zdążyć przed tym terminem
Nieruchomości
Dom zostawiony rodzinie w kraju nie przechodzi na własność. Sąd Najwyższy o zasiedzeniu
W sądzie i w urzędzie
Duże zmiany dla wędkarzy od 1 stycznia. Ile trzeba zapłacić w 2025 na łowiskach Wód Polskich?