NFZ sfinansuje chemioterapię w domu

Chorzy na nowotwory układu pokarmowego część chemioterapii odbędą poza szpitalem. Projekt zarządzenia prezesa NFZ pacjentom daje komfort, a systemowi duże oszczędności.

Publikacja: 25.01.2020 13:20

NFZ sfinansuje chemioterapię w domu

Foto: Adobe Stock

Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Adam Niedzielski spełnia obietnicę złożoną w grudniu i kieruje do konsultacji projekt zarządzenia umożliwiającego chemioterapię w domu. Dokument został opracowany we współpracy z prof. Lucjanem Wyrwiczem z Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie, który zauważył, że zamiast spędzać dwie doby w szpitalu, pacjenci korzystający ze specjalnych infuzorów leczenie mogą kontynuować poza placówką.

Wprowadzenie chemioterapii jednodniowej z wykorzystaniem jednorazowych urządzeń medycznych, służących podawaniu chemioterapii we wlewach ciągłych w warunkach domowych, prezes NFZ zapowiedział na łamach „Rzeczpospolitej" 16 grudnia 2019 r. Przekonywał, że zyska nie tylko system ochrony, ale przede wszystkim chorzy.

Czytaj też: Miliony oszczędności na chemioterapii poza szpitalem

Jak tłumaczy prof. Wyrwicz, dwie doby w szpitalu kosztują nawet 1,1 tys. zł, podczas gdy koszt założenia choremu infuzora w procedurze jednodniowej – zaledwie kilkaset. W drugim przypadku pacjent po zainstalowaniu urządzenia i wykonaniu niezbędnych badań może wrócić do domu.

Odesłanie leczonych do domu ma uwolnić w całej Polsce blisko 250 łóżek szpitalnych dziennie. Zamiast więc kłaść na oddziale osoby, których stan nie jest aż tak poważny, by wymagał całodobowej opieki personelu medycznego, będzie można na nim położyć ciężko chorych.

Prezes NFZ zapewnił, że zależy mu na tym, by mimo choroby pacjenci byli aktywni zawodowo i czuli się ważną częścią społeczeństwa i własnej rodziny.

Umożliwią im to stale podające cytostatyk infuzory, które są na tyle małe, że mieszczą się w kieszeni.

„Przebywanie w swoim środowisku, z bliskimi, możliwość wykonywania pracy zawodowej, przekłada się na komfort życia oraz zmniejsza stres związany z przebywaniem w oddziale szpitalnym" – czytamy w komunikacie Funduszu.

Projekt zarządzenia umożliwia także wspólne zakupy leków do programów chemioterapii.

Uwagi do projektu można przesyłać do 3 lutego 2020 r.

Etap legislacyjny: konsultacje publiczne

Sądy i trybunały
Prawnicy surowo o projektach w sprawie neosędziów. „Mogą sparaliżować sądy”
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Nieruchomości
Nowy obowiązek działkowców. Nadchodzą zmiany na ROD
Praca, Emerytury i renty
Nowe terminy wypłat emerytur w lutym 2025. Zmiany w harmonogramie
Praca, Emerytury i renty
Zbliża się wypłata 13. emerytury. Ile wyniesie w 2025 roku?
Prawo w Polsce
Kto może wejść do twojego domu? I czy musi mieć nakaz?