Aktualizacja: 24.11.2024 23:10 Publikacja: 02.02.2024 16:53
Foto: Adobe Stock
Analiza „Dajcie mi człowieka, a znajdzie się paragraf” jest częścią szerszej kampanii organizowanej w Polsce - „W obronie protestu”. Organizacja wzięła na siebie walkę z zintensyfikowaniem działań władz państwowych zmierzających do ograniczenia prawa do protestu i zniechęcenia obywateli do korzystania z tego „przywileju”.
Jak wykazano w raporcie, w ostatnich latach dostrzegalne było „zjawisko instrumentalnego stosowania Kodeksu wykroczeń do tłumienia aktywizmu obywatelskiego”, w szczególności wykorzystywano do tego inicjowane w setkach postępowania sądowe, które są w ocenie organizacji dolegliwe zarówno dla samego zainteresowanego — poświęcanie czasu na przesłuchania, wizyty w sądzie oraz komisariatach, a także ponoszenie kosztów obrony w swojej osoby — ale także dla samego państwa, bowiem każde sprawa tego typu sprawa obciąża Skarb Państwa, na który składamy się my jako obywatele, mimo iż większości sytuacji dochodziło do uniewinnień, co wskazuje, że wszczynanie postępowań nie było słuszne.
Skoro jednak odłożyliśmy na bok model urzędu sędziego jako korony zawodów prawniczych i postawiliśmy na KSSiP, to chociaż zasilajmy wymiar sprawiedliwości świeżą krwią w sposób sprawny, w przewidywalnej procedurze.
Sąd Najwyższy opowiedział się w środę przeciwko tzw. uchwałom negatywnym, czyli wyinterpretowanym.
Za nami dopiero pierwsze tygodnie nowego roku szkolnego 2024/2025. Wielu uczniów i rodziców myśli już jednak o odpoczynku od nauki. Warto w związku z tym sprawdzić, jakie są terminy ferii zimowych 2025 dla poszczególnych województw.
Zastanawiasz się, ile musisz zarabiać brutto, by na Twoje konto wpływało 5000 zł netto? Kwota ta znacząco różni się w zależności od formy zatrudnienia.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Sąd Okręgowy w Koszalinie ogłosił wyrok skazujący w sprawie tragicznej śmierci pięciu 15-latek w pożarze escape roomu w tym mieście na początku 2019 roku.
Umorzenie czwartej raty podatku rolnego jest postulatem rolników, którzy w sobotę rano blokują przejście w Medyce. – Czy Polska panuje nad swoimi granicami? Polski biznes na tym nie zyskuje, rolnicy też nie. "Tylko Rosja" - oburzają się Ukraińcy.
Rolnicy przystąpią do całodobowej blokady Medyki, protestując przeciwko niedotrzymaniu przez rząd porozumień zawartych w styczniu w Rzeszowie.
Na wtorek, 12 listopada, zapowiedziane są dwa duże strajki na lotniskach i w kontroli ruchu lotniczego we Włoszech i Francji. To będzie nowy kłopot dla przewoźników i pasażerów.
Strajkujący pracownicy techniczni dziennika „New York Times” liczyli na większą skuteczność akcji rozpoczętej tuż przed wyborami w USA. Mogą się jednak przeliczyć, bo pojawiła się oferta zastąpienia ich sztuczną inteligencją.
Aż 13,5 tys. muzyków, pisarzy czy aktorów podpisało list ze sprzeciwem przeciwko wykorzystywaniu pracy twórców do trenowania sztucznej inteligencji. Boją się, że jej późniejsze „dzieła” mogą twórczość ludzi po prostu zastąpić.
Czy 35 proc. podwyżki usatysfakcjonuje pracowników Boeinga? Zdania są podzielone. Bo z jednej strony to dużo. Ale z drugiej mniej, niż chcieli związkowcy. Bo nie dostali podwyżek od 16 lat.
Zarząd Boeinga nie jest w stanie porozumieć się ze strajkującymi mechanikami. A każdy dzień ich strajku to strata w wysokości 100 mln dol. Dlatego koncern ogłosił plan zwolnień.
Związkowcy wywalczyli 60-procentową podwyżkę wynagrodzeń, ale zamierzają bronić swoich pozycji w styczniu, gdy będą negocjować z pracodawcami plany automatyzacji terminali.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas