Aktualizacja: 17.06.2019 10:03 Publikacja: 17.06.2019 09:43
Prof. dr hab. Czesław Martysz
Foto: materiały prasowe
Rz: W tym roku Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego awansował w naszym rankingu na pozycję trzecią. Wynik jest wysoki dzięki pozycji, którą uczelnia zajęła w kategorii potencjał naukowy, czyli z uwagi na kadrę i publikacje naukowe. To przypadek?
Prof. Czesław Martysz: Od zawsze nasz wydział miał w czasie oceny parametrycznej przyznawaną kategorię A. Również otrzymaliśmy w czasie ostatniej akredytacji ocenę „Wyróżniającą". To był dla nas impuls do dalszej zintensyfikowanej pracy. Podjęliśmy wiele działań na tym polu. Poprosiłem o pomoc prof. Monikę Jagielską, która skontaktowała się ze wszystkimi pracownikami naukowymi i rozmawiała o tym, w jaki sposób jeszcze zwiększyć liczbę publikacji w wysoko punktowanych czasopismach. Niektórzy pracownicy nawet wycofywali publikacje z jednych wydawnictw i kierowali je tam, gdzie można było otrzymać więcej punktów.
Skoro jednak odłożyliśmy na bok model urzędu sędziego jako korony zawodów prawniczych i postawiliśmy na KSSiP, to chociaż zasilajmy wymiar sprawiedliwości świeżą krwią w sposób sprawny, w przewidywalnej procedurze.
Sąd Najwyższy opowiedział się w środę przeciwko tzw. uchwałom negatywnym, czyli wyinterpretowanym.
Za nami dopiero pierwsze tygodnie nowego roku szkolnego 2024/2025. Wielu uczniów i rodziców myśli już jednak o odpoczynku od nauki. Warto w związku z tym sprawdzić, jakie są terminy ferii zimowych 2025 dla poszczególnych województw.
Zastanawiasz się, ile musisz zarabiać brutto, by na Twoje konto wpływało 5000 zł netto? Kwota ta znacząco różni się w zależności od formy zatrudnienia.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Sąd Okręgowy w Koszalinie ogłosił wyrok skazujący w sprawie tragicznej śmierci pięciu 15-latek w pożarze escape roomu w tym mieście na początku 2019 roku.
Liderem rankingu uczelni publicznych ponownie został Uniwersytet Jagielloński. Pierwsze miejsce na podium wśród uczelni niepublicznych przypadło w tym roku Uczelni Łazarskiego z Warszawy.
Kraków, Poznań i Warszawa – absolwenci uczelni z tych miast najlepiej wypadli podczas egzaminów wstępnych na aplikacje prawnicze w 2023 roku.
Wydziały mogły zdobyć maksymalnie 30 punktów. Najlepszy wynik uzyskał Uniwersytet Jagielloński w Krakowie.
Niemal wszystkie wydziały prawa zdecydowały się włączyć zajęcia kliniczne do swoich programów studiów.
Prawo to nadal jeden z popularniejszych kierunków studiów. Wybór uczelni może decydować o przeszłej karierze zawodowej absolwentów.
W 2022 roku do aplikacji prawniczych najlepiej przygotowywały uczelnie z Krakowa, Katowic oraz Gdańska.
Uniwersytet Jagielloński zajął w tym roku pierwsze miejsce w gronie uczelni publicznych. Wśród niepublicznych zwyciężyła, tak jak w ubiegłym roku, Akademia Leona Koźmińskiego.
Największym zainteresowaniem aplikacja sędziowska i prokuratorska cieszy się wśród absolwentów uczelni publicznych. Pierwsze miejsce wśród najlepszych średnich wyników zajmują absolwenci UJ w Krakowie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas