Reklama
Rozwiń

Nieoczekiwana zmiana warty na czele "Palestry"

Po miesiącu niepewności i spekulacji na temat powodów nagłej rezygnacji redaktor naczelnej "Palestry", adwokackie pismo ma nowego szefa. "Wersja papierowa na pewno zostanie utrzymana" - zapewnia Michał Bieniak.

Publikacja: 31.03.2023 17:42

Prezes NRA Przemysław Rosati na konferencji "Wymiar sprawiedliwości w Polsce - perspektywa przyszłoś

Prezes NRA Przemysław Rosati na konferencji "Wymiar sprawiedliwości w Polsce - perspektywa przyszłości"

Foto: Adwokatura

W relacji z posiedzenia prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej z 2 marca 2023 r. pojawiła się krótka wzmianka, że prezes NRA Przemysław Rosati został wybrany na pełniącego obowiązki redaktora naczelnego "Palestry". Nie było tam jednak informacji o rezygnacji poprzedniej naczelnej - mec. Ewy Stawickiej, (choć post na ten temat umieszczono na Facebooku NRA) pełniącej tę funkcję od kwietnia 2021 r. a więc niecałe dwa lata. Zresztą na oficjalnej stronie "Palestry" wciąż to ona figuruje jako redaktor naczelna. Tymczasem rezygnację ze stanowiska złożyła właśnie 2 marca.

Dwa tygodnie później, 16 marca członkowie samorządu otrzymali pismo informujące, że w związku ze wzrostami kosztów druku oraz koniecznością ograniczania śladu węglowego, domyślną wersją "Palestry" będzie wydanie elektroniczne. Wersja papierowa ma być zaś kolportowana w ramach systemu płatnej prenumeraty, nad którym trwają obecnie prace.

"Inaczej wyobrażałam sobie współpracę"

Na adwokackiej grupie facebookowej wywołało to ostrą dyskusję między entuzjastami i sceptykami nowych technologii, przy czym przeważali ci drudzy. Niektórzy uznali, że zmiany oznaczają w praktyce likwidację wersji papierowej czasopisma. Pojawiły się nawet plotki łączące oba wydarzenia - tzn. że rezygnacja mec. Stawickiej była protestem przeciw rzekomym planom likwidacji papierowej "Palestry".

- Przyczyn mojej decyzji było wiele, nie można tego spłycać tylko do zmniejszenia nakładu pisma - wyjaśnia "Rzeczpospolitej" Ewa Stawicka, - Dostałam bardzo ładny list z podziękowaniami od prezydium, za wzorowe pełnienie funkcji. Nikt nie miał do mnie zastrzeżeń. Po prostu inaczej wyobrażałam sobie dalszą współpracę - dodaje.

Pełniący jeszcze do środy funkcję redaktora naczelnego Przemysław Rosati zapewnił nas, że nie chodzi o całkowitą likwidację papierowej wersji, ale zmniejszenie nakładu. Ma to wynikać ze spadającego zainteresowania tą formą dystrybucji. Nakład wynosi obecnie ok. 500 egzemplarzy, w szczytowym momencie było to 5 tys.

500 egzemplarzy

Dzień po naszej rozmowie z prezesem NRA, adwokatura poinformowała, że kolejne prezydium na kolejnym posiedzeniu powołało nowego redaktora naczelnego "Palestry" - Michała Bieniaka.

- Wersja papierowa na pewno zostanie utrzymana. Nie ma i nie było planów, ani pomysłu, by miała zniknąć całkowicie - zapewnia w rozmowie z "Rzeczpospolitą" mec. Michał Bieniak. - Wzmocnieniem dla "Palestry" będzie rozwijanie także wersji elektronicznej. Głównym celem jest też utrzymanie, a nawet polepszenie poziomu naukowego publikowanych tekstów, przy jednoczesnym nakierowaniu na tematy interesujące dla praktyków, jakimi są adwokaci - dodaje adwokat.

Michał Bieniak wskazuje też, że wśród czasopism stricte prawniczych 500 egzemplarzy to wcale nie jest mały nakład. Większość z nich nie ujawnia nawet, w jakiej liczbie jest drukowana.

Zmiany nastąpiły również na stanowisku sekretarza redakcji: Klaudiusza Kaletę zastąpił Adam Kozień - aplikant adwokacki, wcześniej redaktor naczelny "Młodej Palestry".

Nieruchomości
Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok dla tysięcy właścicieli gruntów ze słupami
Podatki
Podział mieszkania ze spadku. Czy można uniknąć podatku?
Prawo karne
„Matka Boska Kermitowska” obraża uczucia religijne? Jest wyrok sądu
Prawo w Polsce
Ile zapłacimy za abonament RTV w 2025? Oto stawki od 1 stycznia i lista zwolnionych z opłaty
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Podatki
Ulga podatkowa dla pracujących seniorów. Czym jest i kto może z niej skorzystać?
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku