Powinny o tym pamiętać zwłaszcza te osoby, które leczą się w innym miejscu niż ich miejsce zameldowania np. w wynajmowanym mieszkaniu lub w gościnie u rodziny.
A jeśli zmienimy miejsce pobytu już w trakcie pobytu na zwolnieniu lekarskim, to należy w ciągu trzech dni poinformować o tym zarówno ZUS, jak i pracodawcę.
- Taka zasada obowiązuje już od dawna, a mimo to wiele osób albo tego nie wie, albo o tym zapomina – mówi Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Podanie właściwego adresu jest bardzo ważne, gdyż ZUS może chcieć skontrolować osobę chorującą lub wysłać zaproszenie na badanie do lekarza orzecznika - wyjaśnia.
Rzeczniczka przestrzega, że niestawienie się na wizytę u lekarza orzecznika skutkuje przerwaniem zwolnienia lekarskiego, a co za tym idzie - utratą wypłaty zasiłku chorobowego.
- Bywa tak, że wysyłamy informacje o tym, że chory ma wyznaczoną wizytę u orzecznika, ale nasza informacja ląduje w skrzynce pocztowej pod tym adresem, który jest wpisany w e-ZLA a nie pod tym, pod którym chory w czasie zwolnienia przebywa – mówi Kowalska-Matis.