Weto dla pomostówek

- Nad żadną ustawą nie zastanawiałem się tak długo, jak nad tą - przyznał prezydent Lech Kaczyński. O godzinie 18 ogłosił, że "pomostówki" zawetuje. Podpis złoży natomiast pod ustawą o dożywotnich emeryturach kapitałowych

Aktualizacja: 16.12.2008 05:05 Publikacja: 15.12.2008 13:07

Weto dla pomostówek

Foto: Fotorzepa, Kuba Kamiński Kub Kuba Kamiński

Jeszcze dziś Lech Kaczyński konsultował się w sprawie ustawy o emeryturach pomostowych z przedstawicielami central związkowych.

W popołudniowych rozmowach w Pałacu Prezydenckim uczestniczyli przewodniczący: Solidarności Janusz Śniadek, OPZZ - Jan Guz i Forum Związków Zawodowych - Wiesław Siewierski. Związkowcy apelowali do prezydenta, by ustawę zawetował.

Zgodnie z ustawą emerytury pomostowe miały objąć ok. 250 tys. osób. Prawo do wcześniejszego odejścia na emeryturę utraciłoby ok. 750 tys. osób, wśród nich m.in. artyści, dziennikarze i część kolejarzy.

Podpisana przez prezydenta ustawa zapewni wypłaty pierwszych emerytur gromadzonych w OFE. Liczyć na nie mogą kobiety urodzone w roku 1949. Mężczyźni, z racji późniejszego wieku emerytalnego, otrzymają je w 2014 roku.

[srodtytul]Napieralski: podtrzymamy weto[/srodtytul]

Ustawa o pomostówkach trafi ponownie do Sejmu. Do odrzucenia prezydenckiego weta potrzebna jest większość 3/5 głosów (w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów).

Jeszcze w piątek poparcie dla rządowego projektu deklarowała lewica, co dawałoby potrzebną większość głosów. Dziś jednak politycy SLD wypowiadali się w innym tonie.

Przewodniczący SLD, Grzegorz Napieralski powiedział w rozmowie z "Dziennikiem", że prezydent podjął słuszną decyzję. "Uważamy, że w przygotowaniu takiej ustawy potrzebny jest dialog ze związkowcami. Tu tego zabrakło. Dialog PO ze związkowcami był zły" - zauważył, dodając, że lewica podtrzyma weto.

Jednak szef klubu PO, Zbigniew Chlebowski przypomniał, że rozmowy z Lewicą odbyły się już dwa tygodnie temu, a ich ważną częścią był kompromis w sprawie poselskiego projektu dotyczącego emerytur przejściowych dla nauczycieli.

Twoje wybory zależą od tego, co wiesz

Tylko 19
za pierwszy miesiąc dostępu do rp.pl

Subskrybuj

Pytany, czy ma zapewnienia klubu Lewicy, że pomoże odrzucić weto prezydenta, Chlebowski powiedział: "takie zapewnienia mam, ale różnie z tymi zapewnieniami Lewicy było; dopóki nie zamkniemy w całości tych negocjacji nie chcę ostatecznie przesądzać".

[srodtytul]"Prezydent się ugiął"[/srodtytul]

Prezydent Lech Kaczyński wetując ustawę o emeryturach pomostowych, "ugiął się przed związkami zawodowymi" - dodał Zbigniew Chlebowski. Zauważył, że w jego ocenie decyzja prezydenta jest niezgodna z interesem państwa i interesem społecznym.

- Podejmując tę decyzję kierował się krótkowzroczną wyborczą logiką; zachował się jak przywódca opozycji parlamentarnej, a nie jak odpowiedzialny prezydent kraju, któremu na sercu leżą sprawy ludzi ciężko pracujących - skrytykował głowę państwa Chlebowski.

- Szkoda, że tak się stało. Dzięki tej ustawie można było dużo osiągnąć - skomentował dla "Rzeczpospolitej" minister gospodarki Waldemar Pawlak.

[srodtytul]PiS chwali prezydenta[/srodtytul]

- To dobra decyzja pana prezydenta - powiedział szef klubu PiS Przemysław Gosiewski. Jak ocenił, ustawa miała "charakter antyspołeczny" i "odbierała uprawnienia ponad miliona osób".

Gosiewski uważa, że ustawa o emeryturach pomostowych jest niekonstytucyjna. Przypomniał, że osoby, które do 1999 r. zaczęły pracę w tych samych warunkach mają prawo do emerytur pomostowych, a które zaczęły pracę po tym terminie - już nie.

- Wierzę, że przekonamy Platformę Obywatelską do przedłużenia obowiązywania przepisów o emeryturach pomostowych o rok - podkreślił Gosiewski.

[srodtytul]KPP: Polski nie stać na armię młodych emerytów[/srodtytul]

- Szkoda, że prezydent nie podzielił opinii tych środowisk, m.in. pracodawców, które uzasadniały potrzebę zakończenia reformy systemu emerytalnego i apelowały o kierowanie się racjami ekonomicznymi - uważa Konfederacja Pracodawców Polskich.

"Polski nie stać na utrzymywanie armii młodych emerytów. Za tę złą z ekonomicznego punktu widzenia decyzję, zapłacą wszyscy Polacy" - podkreślono w stanowisku KPP.

Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo w Polsce
Od 1 maja rusza nowy program bezpłatnych badań. Jak z niego skorzystać?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne