Co z ustawą medialną? Fogiel: Nic nie jest przesądzone

Wicepremier Jarosław Gowin uzależnił poparcie nowelizacji tzw. ustawy medialnej od tego, czy zaakceptowana zostanie zgłoszona przez Porozumienie poprawka. - Jeszcze trwają rozmowy w ramach również Zjednoczonej Prawicy i nic nie jest przesądzone - skomentował wicerzecznik PiS Radosław Fogiel.

Aktualizacja: 20.07.2021 15:14 Publikacja: 20.07.2021 14:05

Co z ustawą medialną? Fogiel: Nic nie jest przesądzone

Foto: PAP/Tomasz Gzell

zew

Grupa posłów PiS złożyła projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. Nowelizacja dotyczy przepisu dotyczącego nadawania koncesji nadawcom radiowo-telewizyjnym należącym do kapitału zagranicznego.

Pytana przez dziennikarzy w Sejmie, czy posłowie zajmą się projektem na najbliższym posiedzeniu rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości odparła, że takie są plany.

Czy projekt będzie przedmiotem obrad komisji kultury i środków przekazu, które mają rozpocząć się dziś o godz. 17? - Nie ma jeszcze decyzji - przekazała Anita Czerwińska.

- Od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej istnieje zapis ograniczający wysokość kapitału zagranicznego w mediach, które działają na podstawie koncesji, do 49 proc. - mówił z kolei wicerzecznik PiS Radosław Fogiel, odnosząc się do art. 35 Ustawy o radiofonii i telewizji.

- Po co ta ustawa? Pojawiły się w obiegu prawnym interpretacje, które sugerują, że dość łatwo można obejść ten zapis, tworząc fikcyjny byt w rodzaju spółki zarejestrowanej na terenie UE i bez znaczenia miałoby być to, kto jest ostatecznym właścicielem danego medium - dodał.

- Zakładamy bardzo hipotetyczną sytuację, w której np. któryś z wielkich rosyjskich koncernów energetycznych tworzy sobie spółkę-córkę na Cyprze i - zgodnie z tymi interpretacjami - ta spółka ma prawo już posiadać medium w Polsce, kupić np. którąś z telewizji i zrobić z niej polską odmianę Russia Today. Na to zgody państwa polskiego być nie może - kontynuował Fogiel.

Wicepremier i lider koalicyjnego Porozumienia Jarosław Gowin zapowiedział, że jego ugrupowanie poprze ustawę pod warunkiem, że zaakceptowana zostanie przygotowana przez Porozumienie poprawka, która przewiduje rozszerzenie na kraje OECD, w tym Stany Zjednoczone, kręgu państw, z których podmioty gospodarcze mogą mieć większościowy udział w polskich mediach.

Pytany o tę poprawkę Fogiel odparł, że "każdy w musi być w Polsce traktowany tak samo, na podstawie obowiązującego prawa".

- Jeszcze trwają rozmowy w ramach również Zjednoczonej Prawicy i nic nie jest przesądzone, i to jest wszystko, co my na ten temat dzisiaj powiemy - zastrzegł.

- Takie zasady obowiązują w innych państwach UE i nie widzimy powodu, dlaczego miało by tak nie być również w Polsce - dodała Czerwińska.

Zaproponowane w projekcie ustawy zmiany obejmują art. 35. Obecnie przepisy mówią, że koncesja może być udzielona podmiotowi zagranicznemu, którego siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG). Nowelizacja stanowi, że "Koncesja może być również udzielona osobie zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego, pod warunkiem, że osoba taka nie jest zależna (...) od osoby zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie niebędącym państwem członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego".

Przepisy w takim kształcie mogą być podstawą do odmówienia odnowienia koncesji TVN, której większościowym udziałowcem są Amerykanie.

Polityka
Rafał Trzaskowski dostał misję międzynarodową. Znamy jego plany na kampanię
Polityka
„Wołodymyr Zełenski to rozumie, oni nie”. Donald Tusk i Radosław Sikorski krytykują PiS i Konfederację
Polityka
Sondaż: Czy Donald Tusk może poprawić sytuację gospodarczą Polski? Polacy sceptyczni
Polityka
Kaczyński odpowiada na wpisy Tuska. „Woli być liderem antyamerykańskiej rebelii”
Polityka
Radosław Sikorski krytykuje działania Donalda Trumpa. „To błąd”