- Zakładamy bardzo hipotetyczną sytuację, w której np. któryś z wielkich rosyjskich koncernów energetycznych tworzy sobie spółkę-córkę na Cyprze i - zgodnie z tymi interpretacjami - ta spółka ma prawo już posiadać medium w Polsce, kupić np. którąś z telewizji i zrobić z niej polską odmianę Russia Today. Na to zgody państwa polskiego być nie może - kontynuował Fogiel.
Wicepremier i lider koalicyjnego Porozumienia Jarosław Gowin zapowiedział, że jego ugrupowanie poprze ustawę pod warunkiem, że zaakceptowana zostanie przygotowana przez Porozumienie poprawka, która przewiduje rozszerzenie na kraje OECD, w tym Stany Zjednoczone, kręgu państw, z których podmioty gospodarcze mogą mieć większościowy udział w polskich mediach.
Pytany o tę poprawkę Fogiel odparł, że "każdy w musi być w Polsce traktowany tak samo, na podstawie obowiązującego prawa".
- Jeszcze trwają rozmowy w ramach również Zjednoczonej Prawicy i nic nie jest przesądzone, i to jest wszystko, co my na ten temat dzisiaj powiemy - zastrzegł.
- Takie zasady obowiązują w innych państwach UE i nie widzimy powodu, dlaczego miało by tak nie być również w Polsce - dodała Czerwińska.
Zaproponowane w projekcie ustawy zmiany obejmują art. 35. Obecnie przepisy mówią, że koncesja może być udzielona podmiotowi zagranicznemu, którego siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG). Nowelizacja stanowi, że "Koncesja może być również udzielona osobie zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego, pod warunkiem, że osoba taka nie jest zależna (...) od osoby zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie niebędącym państwem członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego".