Wojsko pozostanie na ulicach Meksyku przez cztery lata

Prezydent Meksyku nakazał siłom zbrojnym tego kraju, by przez kolejne cztery lata dbały o bezpieczeństwo na ulicach meksykańskich miast - tym samym Andres Manuel Lopez Obrador przedłużył realizację polityki, którą wcześniej sam krytykował.

Aktualizacja: 12.05.2020 06:39 Publikacja: 12.05.2020 04:47

Wojsko pozostanie na ulicach Meksyku przez cztery lata

Foto: AFP

arb

W dekrecie opublikowanym przez "Official Gazette" prezydent nakazał siłom zbrojnym uczestniczyć w "nadzwyczajnych, regulowanych i uzupełniających" działaniach wymierzonych w walkę z przemocą na meksykańskich ulicach przy współdziałaniu z Gwardią Narodową.

Żołnierze realizujący takie zadania mają znajdować się pod dowództwem Gwardii Narodowej (to rodzaj policji wojskowej stworzonej przez Lopeza Obradora po dojściu do władzy w grudniu 2018 roku).

Wojsko ma uczestniczyć we wprowadzaniu porządku na meksykańskich ulicach do marca 2024 roku.

Prezydencki dekret oznacza, że wojsko pozostanie na ulicach Meksyku niemal do końca prezydentury Lopeza Obradora. Wcześniej polityk ten ostro krytykował prezydenta Felipe Calderona za to, że ten używał wojska do walki z przemocą w kraju.

Lopez Obrador doszedł do władzy w 2018 roku obiecując nową strategię zapewnienia bezpieczeństwa w kraju, polegającą na skupieniu się na korzeniach przestępczości - co miało oznaczać w szczególności walkę z biedą i korupcją.

Jednak działania prezydenta nie przyniosły efektu - w 2019 roku w Meksyku zamordowano 34582 osoby.

Tylko w marcu tego roku w Meksyku zamordowano ok. 3 tysiące osób - to największa liczba morderstw w ciągu miesiąca od czasu, gdy Lopez Obrador doszedł do władzy.

Polityka
Administracja Donalda Trumpa chce cofnąć zwolnienia pracowników ds. bezpieczeństwa jądrowego. Ale nie wie, jak się z nimi skontaktować
Polityka
Timothy Snyder: Elon Musk chce skolonizować Europę
Polityka
Marco Rubio rozmawiał z Siergiejem Ławrowem. „Możliwość potencjalnej współpracy”
Polityka
Dlaczego Zełenski nie podpisał z USA umowy ws. metali ziem rzadkich? Polityk zdradza
Polityka
Metale ziem rzadkich. Brak porozumienia między USA a Ukrainą. Nieoficjalnie: Zełenski nie podpisał