Burza w niemieckich mediach po publikacji artykułu Elona Muska. Rezygnuje szefowa opinii

"Przedstawienie AfD jako prawicowego ugrupowania ekstremistycznego jest ewidentnie fałszywe, biorąc pod uwagę, że Alice Weidel, liderka partii, ma partnerkę tej samej płci ze Sri Lanki. (...) Czy to w czymś przypomina Hitlera?" - pisze Elon Musk w artykule wydrukowanym w niemieckiej gazecie„Welt am Sonntag”.

Publikacja: 29.12.2024 17:00

Elon Musk. Na drugim planie Donald Trump

Elon Musk. Na drugim planie Donald Trump

Foto: Reuters

amk

Kilka dni temu miliarder Elon Musk we wpisie na platformie X wprost poparł prawicowo-populistyczną partię Alternatywa dla Niemiec (AfD). „Tylko AfD może uratować Niemcy” - napisał Musk, który wkrótce zostanie członkiem gabinetu nowego prezydenta USA, Donalda Trumpa.

Była to kolejna wypowiedź Muska, w której komentuje politykę innych państw. Wcześniej publicznie wyraził zaniepokojenie sytuacją we Włoszech. Ingerował też w brytyjską politykę – zadeklarował m.in. wsparcie dla prawicowo-populistycznej partii Reform UK i rozmawiał w sprawie przekazania darowizny z działaczem na rzecz Brexitu Nigelem Farage’em.

Elon Musk tłumaczy, dlaczego komentuje politykę Niemiec

Musk zdecydował się rozwinąć swój wpis z platformy X.  Jego artykuł  został opublikowany po niemiecku w Internecie w sobotę, a w niedzielę - w gazecie „Welt am Sonntag” (Wams) - niedzielnym wydaniu dziennika „Die Welt”, sztandarowej gazecie grupy medialnej Axel Springer, która jest również właścicielem amerykańskiego serwisu informacyjnego Politico.

Doradca Donalda Trumpa tłumaczył  w nim, że jego komentarze dotyczące niemieckiej polityki uzasadnione są jego „znaczącymi inwestycjami” w tym kraju.

W opublikowanym w niedzielę artykule Musk stara się m.in. podważyć ocenę Alternatywy dla Niemiec jako prawicowej partii ekstremistycznej.  Uważa, że AfD jest wyznawczynią „realizmu politycznego”, a nie ekstremizmu. W artykule Musk uzasadnił swoje poparcie dla AfD, nazywając ją „ostatnią iskrą nadziei Niemiec”. "Przedstawienie AfD jako prawicowego ugrupowania ekstremistycznego jest ewidentnie fałszywe, biorąc pod uwagę, że Alice Weidel, liderka partii, ma partnerkę tej samej płci ze Sri Lanki! Czy to w czymś przypomina Hiltera? No proszę!”.

Musk dodał, że skrajnie prawicowa partia „może poprowadzić kraj w przyszłość, w której dobrobyt gospodarczy, integralność kulturowa i innowacje technologiczne nie są tylko życzeniami, ale rzeczywistością”.

Burza po publikacji artykułu Elona Muska. Szefowa działu opinii rezygnuje

Według doniesień mediów druk gościnnego artykułu Muska wywołał gorące kontrowersje w redakcji „Welt am Sonntag” jeszcze przed Wigilią. Miał wywołać "ostre debaty", a wielu pracowników sprzeciwiło się jego publikacji. Komitet redakcyjny także przestrzegał wówczas przed publikacją – pisze serwis branżowy „Media Insider”.

Niemal natychmiast po opublikowaniu artykułu Muska rezygnacje złożyła szefowa działu opinii „Welt am Sonntag”, Eva Marie Kogel.

Obok artykułu Muska, w  wersji papierowej gazety opublikowano odpowiedź przyszłego redaktora naczelnego grupy „Welt”, Jana Philippa Burgarda, który obejmie tę funkcję 1 stycznia. "Diagnoza Muska jest słuszna, ale jego twierdzenie, że tylko AfD może uratować Niemcy, jest całkowicie błędne” - napisał m.in. Burgard.

Na pytanie Niemieckiej Agencji Prasowej o genezę artykułu i sposób radzenia sobie z wewnętrzną krytyką, grupa medialna Axel Springer odpowiedziała wspólnym oświadczeniem obecnego redaktora naczelnego grupy „Welt” Ulfa Poschardta i jego następcy Burgarda: „Obecna dyskusja na temat tekstu Elona Muska jest bardzo wnikliwa. Demokracja i dziennikarstwo rozwijają się dzięki wolności słowa. Obejmuje to radzenie sobie z polaryzującymi stanowiskami i ich klasyfikację dziennikarską".

Brytyjski dziennik „The Guardian” zwraca uwagę na czas publikacji artykułu - zaledwie za 7 tygodni w Niemczech odbędą się przedterminowe wybory. Dziennikarze i politycy uznali publikację za nieodpowiednią w kontekście klimatu politycznego, a deklarację poparcia Muska dla AfD uznano za ingerencję w wybory.

Polityka
Największy błąd Tony'ego Blaira. Efektem brexit
Materiał Promocyjny
Jak przez ćwierć wieku zmieniał się rynek leasingu
Polityka
Putin przez ponad trzy minuty przemawiał do Rosjan. Wspomniał o „sprawie honoru”
Polityka
Berlin chce uniknąć konfrontacji z Trumpem
Polityka
Prezydent Chin na Nowy Rok: Nikt nie zatrzyma zjednoczenia z Tajwanem
Materiał Promocyjny
5G – przepis na rozwój twojej firmy i miejscowości
Polityka
Wicekanclerz Niemiec ostro o Elonie Musku. "Chce osłabić Europę"
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay