Magdalena Wilczyńska: Rumunia pokazała, co może wydarzyć się w Polsce przed wyborami prezydenckimi

- Mam nadzieję, że Polska jest lepiej przygotowana od Rumunii do kampanii przed wyborami prezydenckimi. Przed nami dużo pracy w kwestii edukacji - mówiła w rozmowie z Michałem Kolanką Magdalena Wilczyńska, Dyrektorka Pionu Ochrony Informacyjnej Cyberprzestrzeni NASK.

Publikacja: 13.12.2024 10:15

Magdalena Wilczyńska: Rumunia pokazała, co może wydarzyć się w Polsce przed wyborami prezydenckimi

Magdalena Wilczyńska, Dyrektorka Pionu Ochrony Informacyjnej Cyberprzestrzeni NASK

Foto: rp.pl

Magdalena Wilczyńska wskazała, co najbardziej ją martwi w kwestii zwalczania dezinformacji. - Jesteśmy bardzo rozproszeni w tej walce. Z jednej strony mamy szereg instytucji, które zajmują się analizowaniem bądź przeciwdziałaniem dezinformacji, ale jednak nie jestem przekonana czy faktycznie robimy wszystko, co możemy w koordynowany sposób – mówiła Dyrektorka Pionu Ochrony Informacyjnej Cyberprzestrzeni NASK.

- Mamy NASK, który zajmuje się analizą, mamy też pełnomocnika w MSZ, mamy też organizacje pozarządowe, które dezinformacją i jej przeciwdziałaniem się zajmują - dodała.

Zdaniem Wilczyńskiej w ostatnim czasie można zaobserwować zintensyfikowanie prób dezinformacji w Polsce. - Warto pamiętać, że zwłaszcza dezinformacja pochodząca z zewnątrz, to jest wieloletnie, długoterminowe zjawisko i strategia działania, która czasem się zwiększa w związku z jakimiś konkretnymi wydarzeniami, jak np. wybory. A czasem trochę przycicha albo na przykład przenosi się w obszary ataków cybernetycznych - powiedziała.

Wybory prezydenckie. Można spodziewać się działań dezinformacyjnych

Dużym wyzwaniem dla NASK jest m.in. współpraca z największymi serwisami społecznościowymi. - Dezinformacja nie wchodzi do katalogu treści nielegalnych ujętych w akcie o usługach cyfrowych. Wpada w worek treści szkodliwych, co do których platformy są zobowiązane by minimalizować ryzyko. Regulaminy platform utrudniają lub uniemożliwiają zgłaszania pewnego rodzaju treści dezinformacyjnych, uznając, że mogą one funkcjonować. Raczej są skłonne do likwidowania np. siatek botów lub akcji wpływu na debatę w sposób sztuczny lub zautomatyzowany – mówiła Wilczyńska.

Czytaj więcej

Rosja szmugluje do Mołdawii gotówkę i inwestuje w social media

W kontekście zbliżających się wyborów prezydenckich w Polsce, dyrektorka w NASK zwróciła uwagę na zdarzenia, do których doszło w Rumunii. - Może się wydarzyć bardzo dużo. Doszło tam do skoordynowanej akcji nie tylko upowszechniania treści dezinformacyjnych, ale również ingerencji w debatę polityczną, wykorzystania algorytmów, być może była tam kwestia finansowania z zewnątrz. Obawiam się, że może dojść do sytuacji, gdy osoby z zewnątrz będą chciały wykorzystać influencerów, którzy odpowiednio zmanipulowani lub opłaceni mogą rozprzestrzeniać treści dezinformujące. Wtedy te treści są dużo bardziej wiarygodne. Docierają do baniek informacyjnych, gdzie z reguły nie docierają - powiedziała.

Polityka
Donald Tusk nie leci do Berlina. Przez wybory w Polsce
Polityka
Karol Nawrocki z niejawnym majątkiem. Zdanie zmienił pod naciskiem opinii publicznej
Polityka
Pałac Prezydencki: Watykan, nastroje wyborców i zmęczenie duopolem - rozmowa z Marcinem Dumą
Polityka
Drugie mieszkanie Karola Nawrockiego. Co wiadomo w sprawie
Polityka
Nawrocki o kontrowersjach wokół kawalerki przejętej od Jerzego Ż. „Nie mam kluczy”
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku