Stany Zjednoczone planują wrócić do UNESCO. Korea Północna: To złowrogie zamiary

Korea Północna określiła we wtorek amerykański plan ponownego przystąpienia do UNESCO jako "złowieszczy" ruch mający na celu wykorzystanie organizacji międzynarodowej do "realizacji strategii hegemonii".

Publikacja: 27.06.2023 15:27

Prezydent USA Joe Biden

Prezydent USA Joe Biden

Foto: AFP

Agencja ONZ z siedzibą w Paryżu ogłosiła w tym miesiącu, że Stany Zjednoczone zamierzają ponownie przystąpić do UNESCO w lipcu, nazywając to "aktem zaufania do UNESCO i multilateralizmu".

Oczekuje się, że decyzja o powrocie zostanie zatwierdzona przez większość ze 193 państw członkowskich. Decyzja ta ma częściowo na celu przeciwdziałanie rosnącemu wpływowi Chin w agencji, w której są one jednym z największych darczyńców - podał w tym miesiącu dziennik "Wall Street Journal".

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Polityka
Administracja Donalda Trumpa chce cofnąć zwolnienia pracowników ds. bezpieczeństwa jądrowego. Ale nie wie, jak się z nimi skontaktować
Polityka
Timothy Snyder: Elon Musk chce skolonizować Europę
Polityka
Marco Rubio rozmawiał z Siergiejem Ławrowem. „Możliwość potencjalnej współpracy”
Polityka
Dlaczego Zełenski nie podpisał z USA umowy ws. metali ziem rzadkich? Polityk zdradza
Polityka
Metale ziem rzadkich. Brak porozumienia między USA a Ukrainą. Nieoficjalnie: Zełenski nie podpisał