UE: Koniec z wetem ws. polityki zagranicznej?

Kraje, które opowiadają się za głosowaniem kwalifikowaną większością w Radzie UE w sprawach zagranicznych, stanowią już zdecydowaną większość ludności Unii. Przejmująca 1 lipca przewodnictwo we Wspólnocie Hiszpania chce to wykorzystać.

Publikacja: 25.05.2023 03:00

UE: Koniec z wetem ws. polityki zagranicznej?

Foto: Bloomberg

Zagrożenie dla zwolenników suwerenności państw narodowych jest na tyle duże, że sięgają oni do coraz mocniejszych słów. Szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau napisał na koncie MSZ na Twitterze, że „Polska nigdy nie będzie wspierać idei przejścia od jednomyślności do kwalifikowanej większości w polityce zagranicznej i obronnej”. Tak jakby mógł przesądzić, jaka będzie polityka przyszłych rządów Polski.

Rau chciał jednak wyrazić mocne poparcie dla nowej inicjatywy obrońców weta wylansowanej przez szefa węgierskiej dyplomacji Petera Szijjarto. Budapeszt twierdzi, że przekonał już do swojej koalicji „około 10 krajów”, choć jakich – nie wiadomo. Paradoksalnie to jednak właśnie Węgry przyczyniają się najmocniej do osłabienia weta, permanentnie blokując kolejne pakiety sankcji na Rosję (ostatnio w poniedziałek). Sam Szijjarto nie wahał się pojechać w kwietniu do Moskwy, wywołując oburzenie sojuszników Ukrainy.

Pozostało jeszcze 80% artykułu

99zł za rok.
Bądź na bieżąco! Czytaj ile chcesz!

Kto zostanie nowym prezydentem? Kto zostanie nowym papieżem? Co się dzieje w USA? Nie przegap najważniejszych wydarzeń z kraju i ze świata!

99zł za rok.
Bądź na bieżąco! Czytaj ile chcesz!

Subskrybuj
gazeta
Polityka
Najtrudniejszy wybór kanclerza w historii RFN
Polityka
Friedrich Merz został kanclerzem Niemiec
Polityka
Friedrich Merz nie został wybrany kanclerzem Niemiec
Polityka
Parada zwycięstwa w Moskwie: Władimir Putin w strachu czeka na gości
Polityka
Nowy mur Donalda Trumpa. Strefa wojskowa na amerykańskiej granicy
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku