Reklama
Rozwiń

Indie: Lider opozycji skazany na więzienie za żart z nazwiska premiera

Rahul Gandhi, jeden z liderów opozycyjnego Indyjskiego Kongresu Narodowego, został skazany na dwa lata więzienia za zniesławienie wszystkich osób, które noszą nazwisko takie same jak premier Indii, Narendra Modi, przez zasugerowanie, że osoby noszące takie nazwisko są złodziejami.

Publikacja: 23.03.2023 11:11

Narendra Modi

Narendra Modi

Foto: AFP

arb

Gandhi został skazany przez sąd w stanie Gudżarat za słowa z 2019 roku, wypowiedziane w czasie wiecu wyborczego.

Polityk nie trafi od razu do więzienia - na 30 dni został zwolniony za kaucją i zapowiedział odwołanie od wyroku.

Parlamentarzysta Indyjskiego Kongresu Narodowego był obecny w sądzie w czasie wygłaszania wyroku, który wydano na rok przed wyborami do indyjskiego parlamentu.

Czytaj więcej

Indie: Kolonializm czy cenzura

Przemawiając na wiecu wyborczym w stanie Karnataka w kwietniu 2019 roku, przed ostatnimi wyborami, Gandhi pytał: "Dlaczego wszyscy złodzieje mają na nazwisko Modi? Nirav Modi, Lalit Modi, Narendra Modi".

Nirav Modi to zbiegły z kraju indyjski potentat diamentowy, z kolei Lalit Modi to były szef zawodowej ligi krykietowej, zdyskwalifikowany dożywotnio przez zarząd ligi.

Gandhi tłumaczył, że jego słowa miały na celu podkreślenie problemu korupcji w kraju, ale parlamentarzysta rządzącej krajem Indyjskiej Partii Ludowej (BJP) złożył pozew w sądzie twierdząc, że Gandhi obraził wszystkich Modich.

Za zniesławienie grożą w Indiach dwa lata więzienia, grzywna lub obie te kary

Wyrok budzi wątpliwości w Indiach. Wykładowca prawa, Gautam Bhatia zauważa, że gdyby ktoś powiedział "wszyscy prawnicy są złodziejami" wówczas on, jako prawnik, nie mógłby oskarżyć go o zniesławienie, gdyby nie wykazał, że wypowiedź ta jest wymierzona bezpośrednio w niego.

Za zniesławienie grożą w Indiach - jeszcze na mocy prawa wprowadzonego przez brytyjskich kolonizatorów - dwa lata więzienia, grzywna lub obie te kary.

Obrońcy wolności słowa wielokrotnie zwracali uwagę, że przepisy te godzą w tę wolność i są wykorzystywane przez polityków do uciszania krytyków.

W 2016 roku grupa indyjskich polityków - w tym Gandhi - starali się o uchylenie przepisów o zniesławieniu, ale Sąd Najwyższy uznał, że "wolność słowa nie oznacza, iż obywatele nie mogą się zniesławić".

Raul Gandhi pochodzi z politycznej dynastii Gandhich i Nehru, która przez lata rządziła Indiami. Jego pradziadek, Jawaharlal Nehru, był jednym z najdłużej urzędujących premierów Indii. Jego matka, Indira Gandhi, była pierwszą kobietą-premierem Indii, a jego ojciec, Rajiv Gandhi, był najmłodszym premierem Indii w historii.

Indyjski Kongres Narodowy rządził Indiami niemal nieprzerwanie od uzyskania przez Indie niepodległości w 1947 roku do 2014 roku, gdy do władzy doszła partia Modiego.

Polityka
Viktor Orbán podsumował rok: Putin uczciwym partnerem, Netanjahu - dobrym przyjacielem
Polityka
Koniec seminarium duchownego w Pińsku. Brak powołań czy kolejny cios w Kościół katolicki?
Polityka
Imigracyjny problem USA. Donald Trump chce pobić wynik Baracka Obamy
Polityka
Czwarty tydzień protestów w Gruzji. Fala demonstracji nie ustaje
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Polityka
USA: 37 więźniów uniknie kary śmierci. Tak zdecydował Joe Biden
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku