Strzelania północnokoreańskiej artylerii miały miejsce kilka dni po tym, gdy przywódca Korei Północnej, Kim Dzong Un wezwał do zwiększenia zdolności obronnych kraju w związku z zewnętrznym zagrożeniem.
Południowokoreańskie Połączone Kolegium Szefów Sztabów podało, że w niedzielę rano wykryło kilka pocisków, które prawdopodobnie były pociskami artyleryjskimi wystrzelonymi przez Koreę Północną w stronę morza.
Czytaj więcej
W poniedziałek rano Korea Południowa i USA wystrzeliły osiem rakiet ziemia-ziemia ze wschodniego wybrzeża Korei Południowej. To odpowiedź na próbę rakietową przeprowadzoną przez Koreę Północną w niedzielę.
W czasie posiedzenia południowokoreańskiej rady bezpieczeństwa, poświęconego temu incydentowi, przedstawiciele władze w Seulu wyrazili zaniepokojenie faktem, że Korea Północna modernizuje systemy uzbrojenia, które stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla Korei Południowej.
AP zauważa, że północnokoreańska artyleria dalekiego zasięgu stanowi zagrożenie dla obszaru metropolitalnego Seulu, który znajduje się zaledwie ok. 40-50 km od granicy z Koreą Północną.