Reklama

Sondaż: 60 proc. Brytyjczyków chce dymisji Borisa Johnsona

Brytyjska Partia Pracy ma 10 punktów procentowych przewagi nad Partią Konserwatywną Borisa Johnsona - wynika z najnowszego sondażu YouGov, którego wyniki publikuje "The Independent".

Publikacja: 13.01.2022 05:33

Boris Johnson

Boris Johnson

Foto: PAP/EPA

arb

Poparcie dla torysów spadło o pięć punktów procentowych, poniżej 30 proc. - obecnie na partię brytyjskiego premiera chce głosować 28 proc. respondentów. Liderem sondażu jest Partia Pracy - największa brytyjska partia opozycyjna - która cieszy się poparciem 38 proc. ankietowanych. W porównaniu do poprzedniego badania Partia Pracy zyskała 1 punkt procentowy poparcia. 

Poparcie zyskują też Liberalni Demokraci, na których chce głosować 13 proc. Brytyjczyków, co oznacza wzrost od czasu poprzedniego badania o trzy punkty procentowe.

Boris Johnson znajduje się obecnie w ogniu krytyki w związku z informacjami o przyjęciach organizowanych na Downing Street (siedziba brytyjskiego premiera0 w czasie, gdy w kraju obowiązywał lockdown i organizowanie takich spotkań było zakazane. W środę Johnson przyznał, że brał udział w dwóch takich przyjęciach i przeprosił za to.

Czytaj więcej

Boris Johnson przeprasza. Był na imprezie w czasie lockdownu

W najnowszym sondażu YouGov Johnsona, jako polityka najlepiej nadającego się na premiera kraju, wskazuje 23 proc. respondentów. Tymczasem Keir Starmer, lider Partii Pracy, uzyskał 35 proc. wskazań. 

Reklama
Reklama
38 proc.

Tylu wyborców Partii Konserwatywnej z 2019 roku uważa, że Boris Johnson powinien odejść z urzędu

Na pytanie o to, czy Boris Johnson szczerze odpowiada na pytania o przyjęcia na Downing Street organizowane w czasie lockdownu, "tak" odpowiedziało 6 proc. uczestników sondażu.

60 proc. Brytyjczyków, w tym 38 proc. wyborców Partii Konserwatywnej z 2019 roku, uważa, że Boris Johnson powinien podać się do dymisji. W oddzielnym sondażu, przeprowadzonym we wtorek przez Savanta ComRes, 2/3 respondentów stwierdziło, że Johnson powinien ustąpić ze stanowiska premiera, w tym 42 proc. wyborców Partii Konserwatywnej.

Polityka
Białoruś zwalnia 123 więźniów politycznych. MSZ: na liście nie ma Andrzeja Poczobuta
Polityka
Andrej Babiš: KE musi znaleźć inne sposoby finansowania Ukrainy, Czechy nie udzielą gwarancji
Polityka
Wielka Brytania utworzyła nową strukturę wywiadowczą. Powstał MIS
Polityka
Tajne spotkania Rustema Umerowa z FBI. Niepokój sojuszników Ukrainy
Materiał Promocyjny
Jak producent okien dachowych wpisał się w polską gospodarkę
Polityka
Łukaszenko zwalnia więźniów politycznych. „Uwzględniono życzenia strony polskiej”
Materiał Promocyjny
Lojalność, która naprawdę się opłaca. Skorzystaj z Circle K extra
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama