Trump walczy o utrzymanie tajemnicy

Były prezydent pozwał kongresową komisję i Krajowe Archiwa. Chce zablokować odtajnienie dokumentów dotyczących jego administracji.

Publikacja: 19.10.2021 18:34

Trump walczy o utrzymanie tajemnicy

Foto: AFP

Kongresowa komisja bada wydarzenia z 6 stycznia, kiedy setki zwolenników Donalda Trumpa, zachęcanych przez niego do działania, ruszyły szturmem na Kapitol, by uniemożliwić członkom Kongresu zatwierdzenie zwycięstwa Joego Bidena w wyborach prezydenckich. Komisja już w marcu i sierpniu wystąpiła do Krajowych Archiwów z prośbą o zapisy, które dotyczą działania administracji Trumpa przed, w czasie i po ataku na Kapitol.

Trump złożył jednak pozew, by sądowo zablokować przekazanie informacji. Twierdzi, że komisja nie ma prawa do dokumentów, bo nie ma mocy śledczej, a jedynie legislacyjną, jej prośba jest zbyt szeroka i mało sprecyzowana. Powołał się też na „przywilej wykonawczy", który daje prezydentom możliwość zablokowania upubliczniania informacji dotyczących ich administracji.

Zdaniem prezydenta Bidena przywilej ten nie ma zastosowania w tym przypadku. – Nie można zastosować konstytucyjnej ochrony w celu ukrywania przed Kongresem i narodem informacji, które wskazują jasno i wyraźnie na próby podważenia konstytucji. Dokumenty te pokazują, co działo się w Białym Domu 6 stycznia i od nich zależy, jak komisja kongresowa zrozumie fakty dotyczące największego ataku na działalność rządu federalnego od czasów wojny domowej – powiedziała doradczyni Białego Domu Dana Remus.

Czytaj więcej

Trump stracił miliony dolarów. Amerykański KNF prześwietlił jego finanse

– To krótkowzroczny, polityczny manewr, obliczony na podtrzymanie poparcia politycznego – stwierdził Trump i zakazał swoim byłym doradcom współpracy przy dochodzeniu.

Członkowie komisji potępili pozew Trumpa jako próbę „opóźnienia i utrudnienia dochodzenia". – Trudno sobie wyobrazić bardziej przekonujący interes publiczny niż zdobycie odpowiedzi dotyczących ataku na naszą demokrację i próby zmiany wyników demokratycznych wyborów – napisali przewodniczący komisji.

Kongresowe dochodzenie to jedno z wielu postępowań prawnych przeciwko byłemu prezydentowi. Jest oskarżony o wiele wykroczeń, oprócz podżegania do przemocy również m.in. o oszustwa i zniesławienie. Gdy zasiadał w Białym Domu, zasłaniał się immunitetem prezydenckim. Teraz jego możliwości zmalały.

Polityka
Czy Donald Trump podpisze się pod nowymi sankcjami wobec Rosji?
Polityka
Ukraina reaguje na decyzję USA ws. mediacji
Polityka
USA wycofują się z mediacji pomiędzy Ukrainą i Rosją
Polityka
AfD uznana przez niemiecki kontrwywiad za „grupę ekstremistów”
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Polityka
Wielka Brytania: Kolejne miejsce w parlamencie dla partii Farage'a? Znów liczą głosy
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne