– Rosja zmarnowała swoją szansę. Myślę, że w wielu przypadkach jej reputacja w Iranie, Gwatemali, Argentynie, może i Meksyku jest nawet gorsza, niż gdyby nic nie robiła – powiedziała agencji AP amerykańska ekspert Judy Twigg.
Efekt bumerangu
Największym problemem Sputnika V jest to, że należy przyjąć dwie jego dawki i różnią się one od siebie składem. Wiele krajów (np. Meksyk) nie może doczekać się drugiej dawki dla wstępnie zaszczepionych. Jednocześnie produkcja Sputnika V jest dość skomplikowana. – Nie ma producenta, który by nie miał kłopotów z dostawami – broni się Kiriłł Dmitriew, dyrektor Rosyjskiego Funduszu Inwestycji Bezpośrednich odpowiedzialnego za sprzedaż szczepionki. Ale wielomiesięczne przerwy w rosyjskich dostawach doprowadziły do tego, że w wielu krajach jako druga przyjmowana jest inna wakcyna. Eksperci jednak przestrzegają przed takim rozwiązaniem, bowiem niezakończone są jeszcze badania nad wpływem poszczególnych szczepionek na siebie nawzajem.
A na samej Rosji zemściła się ostra kampania propagandowa przeciw zachodnim szczepionkom. Poza falą telewizyjnej krytyki w kraju Kreml użył do ich zwalczania swoich internetowych trolli, co doprowadziło do spięcia z USA. Departament Stanu wskazał związane z rosyjskim rządem internetowe portale, które prowadziły niewybredną akcję przeciw Pfizerowi, Modernie czy AstraZenece.
– Nieufność pojawiła się, gdy propaganda mówiła, że wszystkie zagraniczne szczepionki są złe – mówi rosyjski lekarz Dmitrij Jedieliew. W ten sposób tłumaczy, dlaczego w Rosji fiaskiem zakończyła się kampania szczepień przeciw Covid. Obecnie w kraju, który produkuje trzy wakcyny i testuje czwartą, zaszczepionych jest jedynie ok. jednej trzeciej dorosłych. A Rosja bije rekordy zachorowań – ponad 30 tys. osób dziennie, to więcej niż w poprzednim szczycie pandemii w styczniu. Jednocześnie najwięcej na świecie dziennie umiera tam na covid (prawie tysiąc osób), więcej niż w USA czy Brazylii, które są ludniejszymi krajami.
Autopromocja
Orzeł Innowacji
Ogłoszenie wyników już 5 czerwca. Zapisz się, aby wziąć udział w gali.
WEŹ UDZIAŁ
Zyski z utraty twarzy
Mimo jednak, że na przykład Meksyk nie doczekał się Sputnika V, to zaszczepił już większy odsetek obywateli niż w Rosji (52 proc.). Na miejsce, którego nie potrafiła zapełnić Rosja, weszły bowiem Chiny.
Według danych Airfinity Chiny wyprodukowały i sprzedały najwięcej szczepionek na świecie – 1,1 mld dawek do 123 krajów (plus 2,2 mld dla własnych obywateli). Rosyjski brak zdolności organizacyjnych i logistycznych doprowadził do tego, że najbliżsi sojusznicy Kremla – Białoruś, Kazachstan, Syria czy Wenezuela – szczepią się chińskimi wakcynami, nie czekając na niepewne dostawy Sputnika V.