Czy podatkowe ulgi są tylko w rodzinach naturalnych? Czy także w zastępczych? O to zapytała jedna z naszych czytelniczek. Wraz z mężem są rodzicami zastępczymi dla niespokrewnionej dziewczyny. Chcą jej przekazać w darowiźnie mieszkanie. Czy będzie musiała zapłacić podatek?
Nie. Od 27 października 2020 r. z podatku zwolnione są także darowizny w rodzinie zastępczej. Tak wynika z obowiązującego od tego dnia art. 14 ust. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn. Ten przepis stanowi, że za zstępnych uważa się również osoby, które przebywają lub przebywały w rodzinie zastępczej. A darowizny otrzymane przez zstępnych (czyli przede wszystkim dzieci i wnuki) są zwolnione z podatku na podstawie art. 4a ust. 1 ustawy.
Czyta także: Rodzinne przepływy majątku - kiedy zapłacimy podatek
Skarbówka potwierdza to w interpretacjach. Oto przykład. Mężczyzna ponad 20 lat temu został umieszczony w rodzinie zastępczej. Teraz jego nowi rodzice chcą mu przekazać nieruchomość. Fiskus przyznał, że mężczyźnie przysługuje ulga.
– Nabycie nieruchomości mieszkalnej na podstawie darowizny od osób tworzących rodzinę zastępczą (rodziców zastępczych) będzie w całości zwolnione z opodatkowania – czytamy w interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (nr 0111-KDIB2-3.4015.18. 2021.1.JKA).