Skarbówka surowo podchodzi do zasad ulgi rehabilitacyjnej, argumentując, że preferencje są wyjątkiem od zasady powszechności opodatkowania i nie można ich rozszerzać. Jeśli danego wydatku nie ma w katalogu odliczeń, fiskus nie pozwala na odpis.
Pokazuje to niedawna interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w sprawie emeryta, który ma chorobę Parkinsona. Z powodu niedowładu prawej ręki i nogi musiał kupić samochód z automatyczną skrzynią biegów. Twierdzi, że ma prawo do ulgi rehabilitacyjnej.
Czytaj także: Ulga rehabilitacyjna: Pamiętaj o limitach i dokumentach
Fiskus przypomniał, że wykaz wydatków, które osoba niepełnosprawna może odliczyć od dochodu, znajduje się w art. 26 ust. 7a ustawy o PIT. Jest to katalog zamknięty, co oznacza, że na inne zakupy ulga nie przysługuje. Nie można bowiem interpretować przepisów rozszerzająco.
Czy w tym katalogu jest zakup samochodu? Nie. Są tam jedynie wydatki na przystosowanie pojazdu do potrzeb wynikających z niepełnosprawności (pkt 2). A także na jego używanie (pkt 14). Odliczenie nie przysługuje na sam zakup auta.