Irena Lasota: Pomagać Białorusi, a nie uczyć

Rzeczywiście, zachwyt człowieka ogarnia, gdy patrzy na to, co dzieje się na Białorusi. Jednocześnie może ogarnąć człowieka gniew, gdy widzi tyle analiz, komentarzy i rad opierających się na niewiedzy, uogólnianiu, abstrahowaniu, dedukcji i innych podobnych zgubnych schematach rozumowania.

Publikacja: 21.08.2020 18:00

Irena Lasota: Pomagać Białorusi, a nie uczyć

Foto: AFP

Po pierwsze: Nie jest prawdą, że naród, lud czy społeczeństwo Białorusi obudziło się dopiero teraz. I nie jest prawdą, że dopiero teraz powstaje ruch opozycyjny. Opozycyjny Białoruski Front Ludowy (BNF) uformował się w 1988 r. i trzy lata później, w kwietniu 1991 r., tłumy, wówczas w większości robotników, przyjęły postulaty BNF o usunięciu władzy partii komunistycznej z konstytucji, jaczejek partyjnych z zakładów pracy, opowiedziały się za suwerennością i przywróceniem biało-czerwono-białej flagi. Powstało wówczas wiele niezależnych i opozycyjnych partii, tworzyły się sojusze i ludzie poznawali się nawzajem.

Pozostało 84% artykułu

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Plus Minus
Podcast „Posłuchaj Plus Minus”: AI Act. Jak przygotować się na zmiany?
Plus Minus
„Jak będziemy żyli na Czerwonej Planecie. Nowy świat na Marsie”: Mars równa się wolność
Plus Minus
„Abalone Go”: Kulki w wersji sumo
Plus Minus
„Krople”: Fabuła ograniczona do minimum
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Plus Minus
„Viva Tu”: Pogoda w czterech językach