Chiński smok chce połknąć Tajwan

Sytuacja pomiędzy morzami Południowo- i Wschodniochińskim może wkrótce stać się najpoważniejszym wyzwaniem dla amerykańskiej dyplomacji. Otwarte groźby i prowokacje Pekinu wobec Tajpej coraz częściej każą stawiać pytanie nie „czy", lecz „kiedy" dojdzie do inwazji na wyspę.

Publikacja: 13.11.2020 10:00

Chińska armia pierwszy raz w historii jest na tyle silna, że może przeprowadzić tak zaawansowaną ope

Chińska armia pierwszy raz w historii jest na tyle silna, że może przeprowadzić tak zaawansowaną operację desantową jak atak na Tajwan. Liczy ponad milion żołnierzy wspieranych przez niemal 6 tys. czołgów, 1,5 tys. samolotów oraz 35 niszczycieli. Na zdjęciu: żołnierze w pekińskim Zakazanym Mieście, maj 2020 r.

Foto: AFP

Dziesiątki barek desantowych przybijają do brzegu zasnutego dymem po wcześniejszym ostrzale rakietowym. Z pojazdów na plażę wybiegają żołnierze Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (ChALW). Saperzy wysadzają w powietrze zapory i miny, torując tym samym drogę czołgom pływającym, które chwilę wcześniej opuściły okręty desantowe. Nad sunącymi w głąb lądu kolumnami ludzi i maszyn przelatują eskadry śmigłowców bojowych, które otwierają ogień do celów w górach rozpościerających się nad plażą. Sceny przedstawiające ćwiczenia u południowo-wschodnich wybrzeży Chin opublikowała w połowie października rządowa telewizja CCTV. Ponaddwuminutowy filmik składający się z krótkich ujęć zmontowanych z bojową muzyką miał według chińskich mediów pokazać Tajwanowi, że ChALW podejmie zdecydowane kroki w razie „secesji" wyspy. Nagranie jest częścią nasilającej się kampanii gróźb, nacisków i presji, jaką w ostatnich miesiącach Pekin prowadzi przeciwko Tajpej.

Pozostało jeszcze 95% artykułu

79 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Plus Minus
„Lipowo: Kto zabił?”: Karta siekiery na ręku
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Plus Minus
„Cykle”: Ćwiczenia z paradoksów
Plus Minus
Gość "Plusa Minusa" poleca. Justyna Pronobis-Szczylik: Odkrywanie sensu życia
Plus Minus
Brat esesman, matka folksdojczka i agent SB
Plus Minus
Szachy wróciły do domu