Aktualizacja: 22.02.2025 18:44 Publikacja: 10.01.2025 16:02
Pod koniec października 1916 roku Tolkiena zabrała z frontu nie kula wystrzelona z karabinu maszynowego czy eksplodujący pocisk, ale nowy i podstępny czynnik pierwszej wojny światowej. Zapadł na gorączkę okopową – chorobę bakteryjną przenoszoną przez wszy, które w okopach występowały endemicznie. Na zdjęciu: 11. Batalion Fizylierów z Lancashire, do którego dostał przydział przyszły pisarz i w którego szeregach wziął udział m.in. w bitwie nad Sommą, najbardziej krwawej spośród bitew I wojny światowej
Foto: the Imperial War Museums
Fragment książki Holly Ordway „Wiara Tolkiena. Duchowa biografia”, przeł. Łukasz Malczak, która ukazała się w grudniu nakładem Esprit, Kraków 2024
W listopadzie 1914 roku Tolkien oświadczył swojemu przyjacielowi Christopherowi Wisemanowi: „Patriotyczny obowiązek i żarliwa wiara w nacjonalizm mają dla mnie kluczowe znaczenie”, po czym złagodził to stwierdzenie, dodając: „oczywiście nie jestem militarystą”.
Jak wynika z najnowszych danych Eurostatu w 2024 roku w Polsce ze sztucznej inteligencji sięgało zaledwie 6 proc. polskich przedsiębiorstw. W grupie małych i średnich przedsiębiorstw odsetek ten był jeszcze niższy.
Oto prawdziwa nauka płynąca z „Na smyczy Kremla”: powierzchnia życia politycznego w Europie i gdzie indziej jest tylko pozornie tym, czym się wydaje i za co ją bierzemy.
I cóż, że z Czech, skoro „Kingdom Come: Deliverance II” cieszy i na dodatek bawi.
Zależność pomiędzy gatunkami zwierząt przypomina relację ludzi, którzy znali się w szkole, ale ich drogi się rozeszły.
„3000 metrów nad ziemią” dzieli widzów. Jedni się bawią, drudzy są rozczarowani.
W tym roku odnawiane będą zabytki cmentarza Stara Rossa w Wilnie. Towarzyszyć im będzie pochówek bojowników Armii Krajowej, których szczątki odnaleźli pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej.
Amerykański prezydent Donald Trump odwiedzi Moskwę 9 maja, aby wziąć udział w obchodach Dnia Zwycięstwa - pisze francuski dziennik "Le Point". Informacji zaprzeczyły i Biały Dom, i Kreml.
Oto prawdziwa nauka płynąca z „Na smyczy Kremla”: powierzchnia życia politycznego w Europie i gdzie indziej jest tylko pozornie tym, czym się wydaje i za co ją bierzemy.
Zależność pomiędzy gatunkami zwierząt przypomina relację ludzi, którzy znali się w szkole, ale ich drogi się rozeszły.
Warto pamiętać, że powieść „Robot” Adama Wiśniewskiego-Snerga została wybrana na najważniejszą polską książkę fantastyczną.
Silniejsi rzeczywiście dążą do tego, żeby porozumieć się między sobą. Imperialna Rosja szuka wciąż partnera w Niemczech, żeby podzielić się Europą Wschodnią, dokonać „realistycznego” podziału – jak w XVIII wieku, jak w 1939 roku - mówi prof. Andrzej Nowak, historyk.
Scenariusze geopolityczne, jakie przed nami stoją, są złe. Nie można jednak żyć tylko kasandrycznymi wizjami i dlatego trzeba niekiedy uciec w literaturę.
Liczne ostrzeżenia ze strony naukowców, pedagogów, instytucji edukacyjnych i dziennikarzy zajmujących się tematem cyfryzacji i czytelnictwa wpłynęły już na szwedzkich decydentów. Czy głosu rozsądku posłuchają kolejne rządy?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas