Tylko 99 zł za rok czytania.
Co zyskasz kupując subskrypcję? - możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Aktualizacja: 04.05.2025 02:14 Publikacja: 19.05.2023 17:00
Dzięki połączeniu rzekomo niezaspokojonego ludzkiego apetytu na mięso z rozwojem technik konserwacji (ekstrakcji, puszkowania i chłodzenia) w ciągu ostatniego półtora stulecia wołowina zawojowała świat. Ziemia zamieniła się w „planetę krów”. Urugwaj jako pierwszy (w 2004 roku) doprowadził do tego, że można prześledzić pochodzenie każdej sztuki bydła
Foto: Marquicio Pagola/Shutterstock
Urugwaj ma na swoim koncie nie tylko wybitne osiągnięcia w futbolu. Imponująco radzi sobie również w kwestii praw politycznych i obywatelskich. W 1912 roku stał się pierwszym krajem Ameryki Łacińskiej, w którym kobiety zdobyły prawo do wniesienia o rozwód bez wskazania powodu. Należy do pierwszych krajów świata, w których kobiety otrzymały prawo głosu (w 1917 roku). W 2013 roku Urugwaj jako pierwszy zalegalizował marihuanę.
Inną międzynarodową ligą, w której Urugwaj prowadzi – być może mniej prestiżową niż piłka, polityka i prawa obywatelskie – jest branża mięsna. Obecnie w kraju tym żyje zdecydowanie największa liczba krów na osobę. Nie chodzi tylko o ilość, ale też o jakość. Urugwaj jako pierwszy (w 2004 roku) doprowadził do tego, że można prześledzić pochodzenie każdej sztuki bydła. Również jako pierwszy w historii zaczął masowo produkować ekstrakt wołowy, który przeszedł drogę od bulionu odparowanego dla uzyskania gęstego płynu (znanego również jako „wołowina w płynie”) aż do kultowej kostki rosołowej Oxo.
„Przyszłość” Naomi Alderman jest dobrze napisana, lecz słabo pomyślana. Tym samym wkracza w obszar naiwności. Bo...
W „Pilo and the Holobook” gracze wcielają się w kosmicznego lisa odkrywcę.
Jesteśmy zbudowani z tego samego „materiału”, a jednak starzejemy się inaczej.
Oglądam raczej starsze filmy. Ostatnio puściłam córkom film „Good bye, Lenin!” i zrobił na mnie większe wrażenie...
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
W nowym dziele twórcy „Peaky Blinders” bohaterowie, nawet ci szlachetni, noszą w sobie mrok. Jedni nauczyli się...
My jesteśmy gotowi na wszystkie scenariusze. Wprowadziliśmy wiele nowych modeli samochodów osobowych, w tym SUV-y, crossovery i auta sportowe. Mamy też pojazdy użytkowe dla wszystkich rodzajów działalności – mówi Attila Szabó, prezes i dyrektor zarządzający Ford Polska.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas