60 lat Garriego Kasparowa. Pokonał Karpowa, Putin mu niestraszny

Garri Kasparow świętował ostatnio 60. urodziny. Kiedy szachowy geniusz wkraczał w świat polityki, wielu powątpiewało. Tymczasem jego diagnozy sprzed lat okazały się zadziwiająco trafne.

Publikacja: 21.04.2023 17:00

60 lat Garriego Kasparowa. Pokonał Karpowa, Putin mu niestraszny

Foto: Garry Kasparov/agefotostock/East News

W stolicy Kazachstanu Astanie trwa właśnie mecz o szachowe mistrzostwo świata. Grają występujący pod neutralną flagą Rosjanin Jan Niepomniaszczij i Chińczyk Ding Liren, czyli numer dwa i trzy rankingu Międzynarodowej Federacji Szachowej (FIDE). Ciekawsze jest jednak to, kto nie gra: numer 1 rankingu i aktualny mistrz świata Magnus Carlsen zrezygnował z obrony tytułu, chyba już znudzony nieustannym wygrywaniem, a Siergiej Kariakin został wykluczony, bo jawnie popiera wojnę prowadzoną przez Rosję, i to w sposób radykalny, mówiąc o ukraińskich zbrodniach i nazistach.

Pozostało jeszcze 97% artykułu

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Plus Minus
Łukasz Pietrzak: Z narzędzi AI najbardziej skorzystają MŚP
Plus Minus
„Na smyczy Kremla. Donald Trump, Dmitrij Rybołowlew i oferta stulecia”: Haki na Trumpa
Plus Minus
„Kingdom Come: Deliverance II”: Wielka draka w czeskim średniowieczu
Plus Minus
„Co myślą i czują zwierzęta”: My i one wszystkie
Plus Minus
„3000 metrów nad ziemią”: Gibson bez pasji