Robert Mazurek: Maczugą i macicą

Oczywiście, że źle się prowadził, ale w jednym był demokratą – łapówki brał od wszystkich. Brał i brać pozwalał. Nie za to jednak trafił na szafot, ale za konflikt z Robespierre'em. Georges Danton, bo o nim mowa, przeszedł do historii także jako autor słów, iż rewolucja, niczym mityczny Saturn, pożera własne dzieci. Dziwne to słowa, wszak Danton, który stracił dla rewolucji głowę, był jej ojcem, nie dziecięciem.

Publikacja: 01.01.2021 18:00

Robert Mazurek: Maczugą i macicą

Foto: Rzeczpospolita

Prawdziwości tej reguły doświadcza właśnie Lidia Falcón, sędziwa – niedawno świętowała swe 85. urodziny – pierwsza dama hiszpańskiego feminizmu. Towarzyszka Lidia po upadku Franco porzuciła komunistów i utworzyła Rewolucyjną Organizację Feministyczną, przekształconą potem w Partię Feministyczną. Studia nad marksizmem-leninizmem doprowadziły ją bowiem do wniosku, że klasą panującą są mężczyźni, a nowym proletariatem kobiety. W życiu pani Lidii nie było postulatu zbyt radykalnego, by go nie postawić, i pomysłu najbardziej nawet szurniętego, by go nie realizować, jeśli tylko zdawał jej się wystarczająco postępowy. Aż tu przyszły lata 20. XXI wieku i zza lewej ściany rozległo się pukanie.

Pozostało jeszcze 82% artykułu

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Plus Minus
Podcast „Posłuchaj Plus Minus”. Kto decyduje o naszych wyborach?
Plus Minus
„Przy stoliku w Czytelniku”: Gdzie się podziały tamte stoliki
Plus Minus
„The New Yorker. Biografia pisma, które zmieniło Amerykę”: Historia pewnego czasopisma
Plus Minus
„Bug z tobą”: Więcej niż zachwyt mieszczucha wsią
Plus Minus
„Trzy czwarte”: Tylko radość jest czysta