Aktualizacja: 23.09.2021 21:18 Publikacja: 23.09.2021 21:18
Foto: Piotr Haltof &Youme Studio
Kiedy ktoś mnie pyta o ulubionych autorów, to zawsze polecam dwóch panów Małeckich: Jakuba i Roberta. Obaj tworzą zupełnie inny rodzaj literatury – pierwszy obyczajową, drugi kryminały – ale po ich powieści sięgam w ciemno. Cenię sobie również twórczość Anny Kańtoch, która pokazała, że nie trzeba zamykać się w jednym gatunku, i z powodzeniem pisze zarówno powieści fantastyczne, jak i kryminały.
Usłyszałem raz, że moja najnowsza książka ma wiele cech wspólnych z filmem „Na noże". Uśmiałem się, bo wcześniej nie oglądałem tego filmu. Dopiero po nadrobieniu zaległości stwierdziłem, że faktycznie obydwie historie mają kilka wspólnych punktów, ale poza tym są zupełnie od siebie różne. Moja „Tajemnica Wzgórza Trzech Dębów" to powieść detektywistyczna opowiadająca o losach starego rodu Potockich. Z jednej strony majętnego i cieszącego się uznaniem, a z drugiej wewnętrznie skonfliktowanego. Kiedy jeden z członków rodziny zostaje zamordowany, Potoccy stają przed dylematem: żądać sprawiedliwości, ryzykując tym samym odkrycie rodzinnych sekretów, czy skrzętnie zamieść sprawę pod dywan. Do tego nieprzyjaznego środowiska trafia detektyw Hubert Czarny. Pozbawiony wsparcia policji zmuszony jest rozwiązać sprawę „po staremu", opierając się na sile dedukcji. Jeśli już miałbym wskazać swoją inspirację przy pracy nad tą książką, byłaby to powieść „Siedem śmierci Evelyn Hardcastle" autorstwa Stuarta Turtona.
Akt o sztucznej inteligencji to pierwsza próba kompleksowego uregulowania AI na świecie. W jaki sposób unijne przepisy wpłyną na rozwój i wykorzystanie sztucznej inteligencji w Europie i poza nią?
„Nowy świat na Marsie” Roberta Zubrina należy czytać wraz z wcześniejszą książką „Czas Marsa”, która ukazała się w połowie lat 90. A to w celu odnotowania zmian, jakie nastąpiły w astronautyce w ciągu ostatnich 30 lat.
„Abalone Go” to podróżna wersja klasycznej gry logicznej.
Poezja Zdzisława Lipińskiego jest zdyscyplinowana i skondensowana. Bardziej uwydatnia ciszę, przeciwwagę dla rozgadanej kultury masowej.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
„Viva Tu” to pierwsza płyta Manu Chao od 17 lat. Artysta wynagradza nam oczekiwanie z nawiązką.
„Niewygodna” Patrycji Volny, córki „barda Solidarności”, to oskarżenie rzucone słynnemu ojcu, ale i innym mężczyznom z życia modelki, wokalistki, aktorki.
Wybitna indywidualność wśród wykonawców muzyki dawnej, Francuz Alexis Kossenko, został oskarżony przez studentów i muzyków o niedozwolone zachowania. Artysta rezygnuje z występów, nie pojawi się też na grudniowych koncertach w Warszawie.
„Viva Tu” to pierwsza płyta Manu Chao od 17 lat. Artysta wynagradza nam oczekiwanie z nawiązką.
Podczytuję po raz kolejny opowieści o Wiedźminie przed premierą nowej książki i czekam na domknięcie serialu „Yellowstone” – jednej z najlepszych tego typu produkcji od lat.
Grupa Bono świętuje 20. rocznicę premiery nagrodzonego ośmioma nagrodami Grammy albumu „How To Dismantle An Atomic Bomb”. Opublikuje nieznane nagrania z sesji oraz zremasterowany oryginał.
Po ogłoszeniu wyników Spotify za trzeci kwartał 2024 r. akcje streamingowego giganta poszybowały do blisko 480 dolarów, a współzałożyciele platformy w ostatnim czasie zarobili na sprzedaży akcji ponad 800 mln dolarów.
Charles Dumont komponował dla wielu artystów, ale w pamięci pozostanie jako autor piosenki „Non, je ne regrette rien” („Nie, nie żałuję niczego”) nierozerwalnie związanej z największą francuską gwiazdą Edith Piaf.
„Substancja” daje do myślenia, jak każda okrutna baśń.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas