Nowik o przewrocie społecznym Piłsudskiego

System socjalnego ustawodawstwa, wprowadzony w Polsce na przełomie lat 1918–1919, stawiał ją wśród najbardziej postępowych społecznie państw Europy.

Aktualizacja: 02.12.2017 12:31 Publikacja: 30.11.2017 13:34

„Nie jestem tu od lewicy i dla niej, jestem dla całości” – tak Piłsudski tłumaczył na początku tworz

„Nie jestem tu od lewicy i dla niej, jestem dla całości” – tak Piłsudski tłumaczył na początku tworzenia fundamentów państwa zasady swojego działania

Foto: NAC

Popularna anegdota mówi o Józefie Piłsudskim, który w listopadowych dniach 1918 r. „wysiadł z czerwonego tramwaju na przystanku »Niepodległość«". Stwierdzenie to, którego autorem był faktycznie Adolf Nowaczyński, odnosi się zapewne do epizodu z 10 listopada 1918 r., pierwszego dnia po powrocie Komendanta do Warszawy, gdy działacze PPS zwołali i poprowadzili na ulicę Moniuszki, gdzie Józef Piłsudski czasowo zamieszkał, wielotysięczną manifestację robotniczą.

Na propozycję, aby Komendant usunął Radę Regencyjną, poszerzył władzę rządu ludowego oraz podjął wręczony mu dawny sztandar OB PPS i „stanął pod tym sztandarem na czele całego polskiego ludu" – Józef Piłsudski odpowiedział: „Nie mogę przyjąć znaku jednej partii, mam obowiązek działać w imieniu całego narodu".

Pozostało 95% artykułu

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Plus Minus
Bogusław Chrabota: Dlaczego broń jądrowa nie zostanie użyta
Plus Minus
„Empire of the Ants”: 103 683 zwiedza okolicę
Plus Minus
„Chłopi”: Chłopki według Reymonta
Plus Minus
„Największe idee we Wszechświecie”: Ruch jest wszystkim!
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Plus Minus
„Nieumarli”: Noc żywych bliskich