Biało-czerwona Gwiazda Dawida

Uważałem, że mają oni dwie lojalności, jedną w stosunku do Palestyny, a drugą w stosunku do Polski, i dlatego nie miałem zamiaru zatrzymywać siłą Żydów w Wojsku Polskim" – powiedział ćwierć wieku po wojnie gen. Władysław Anders, tłumacząc swój stosunek do żydowskich żołnierzy w polskich mundurach, którzy zdecydowali się opuścić szeregi jego armii.

Publikacja: 04.06.2021 18:00

Biało-czerwona Gwiazda Dawida

Foto: materiały prasowe

Żydzi walczyli w powstaniu styczniowym, w Legionach, przeciwko bolszewikom, pod Monte Cassino, byli mordowani w Katyniu, po wojnie działali w Komitecie Obrony Robotników. Dla wielu wzorem był pierwszy polski oficer pochodzenia żydowskiego Berek Joselewicz, który w czasie insurekcji kościuszkowskiej sformował pułk żydowski. Potem w jego ślady poszedł syn Józef Berkowicz – w czasie powstania listopadowego stworzył oddział składający się ze stu ochotników.

Dr hab. Marek Gałęzowski w książce „Żydzi walczący o Polskę" próbuje odpowiedzieć, dlaczego to czynili. Ich motywacja nie mogła wynikać z tego, że Polska była tolerancyjna, bo w wielu przypadkach była wręcz wobec nich okrutna. Z antysemityzmem żydowscy żołnierze spotykali się na co dzień, nie tylko na ulicy, w sklepie, ale i w wojsku. Pomimo to w Legionach Polskich służyło np. co najmniej 650 Żydów.

Tylko 99 zł za rok czytania.

Tylko teraz! RP.PL i NEXTO.PL razem w pakiecie!
Co zyskasz kupując subskrypcję? - możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Plus Minus
„Cannes. Religia kina”: Kino jak miłość życia
Plus Minus
„5 grudniów”: Długie pożegnanie
Plus Minus
„BrainBox Pocket: Kosmos”: Pamięć szpiega pod presją czasu
Plus Minus
„Moralna AI”: Sztuczna odpowiedzialność
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Plus Minus
„The Electric State”: Jak przepalić 320 milionów
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne