Wojciech Hermeliński: Komisarz w Sądzie Najwyższym?

Gdy w 2018 r. dokonywano czystki w SN, prezydent nie miał wątpliwości, jaka ma być droga tymczasowego obsadzenia stanowiska pierwszego prezesa. Czy teraz będzie podobnie?

Aktualizacja: 25.04.2020 08:11 Publikacja: 25.04.2020 00:01

Wojciech Hermeliński: Komisarz w Sądzie Najwyższym?

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

W „Rzeczpospolitej" ukazała się 17 kwietnia wypowiedź ministra Pawła Muchy, wiceszefa Kancelarii Prezydenta, który stwierdził, że zgodnie z art. 13a ustawy o Sądzie Najwyższym, jeżeli kandydaci na stanowisko pierwszego prezesa Sądu Najwyższego nie zostali wskazani przez Zgromadzenie Ogólne Sędziów SN, prezydent niezwłocznie powierza wykonywanie obowiązków pierwszego prezesa Sądu Najwyższego wskazanemu przez siebie sędziemu SN.

Profesor Małgorzata Gersdorf została powołana na stanowisko pierwszego prezesa SN 30 kwietnia 2014 r., w związku z czym sześcioletnia kadencja wyznaczona przez art. 183 ust. 3 Konstytucji RP upływa w jej wypadku 30 kwietnia 2020 r. Wszystko jednak wskazuje, że przed upływem kadencji prof. Gersdorf nie uda się – z uwagi na trwającą pandemię – przeprowadzić wyboru kandydatów na jej następcę w trybie art. 12 i 13 ustawy o Sądzie Najwyższym (DzU z 2019 r., poz. 825).

Pozostało jeszcze 87% artykułu

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Opinie Prawne
Joanna Raglewska, Janusz Raglewski: Kilka uwag w kwestii nowelizacji przepadku pojazdu
Opinie Prawne
Tomasz Pietryga: Negocjacje pokojowe Donalda Trumpa. Ale co ze zbrodniami Putina?
Opinie Prawne
Tomasz Pietryga: Sprawa MTK symptomem głębszego kryzysu
Opinie Prawne
Robert Gwiazdowski: Demokracja walcząca walczy zawzięcie. Teraz także w USA
Opinie Prawne
Marcin J. Menkes: Trump legalizuje korupcję. Co to oznacza dla europejskiego biznesu?