Aktualizacja: 24.10.2020 13:01 Publikacja: 24.10.2020 01:01
Foto: Adobe Stock
Na okładce swojej książki umieścił parodię rysunku Szwedzkiego Tygrysa, którego autorem jest Bertil Almqvist. Almqvist stworzył swoje dzieło na potrzeby nakłaniającej do milczenia kampanii propagandowej w 1941 r., zainicjowanej przez Siły Zbrojne. Szwedzki Tygrys Arona Flama ma opaskę ze swastyką, podnosi przednią łapę w hitlerowskim pozdrowieniu i puszcza oko.
Oryginał tygrysa zastrzeżono prawami autorskimi, które ma prywatne muzeum drugiej wojny światowej w Helsinborgu. Żądało za ich naruszenie 1, 5 mln koron. Prokurator David Ludvigsson domagał się wyroku w zawieszeniu i kary grzywny. Sąd przyznał, że tygrys Arona Flama jest zbyt podobny do oryginału, by go uważać za samodzielne dzieło. „Natomiast wyjaśnienie, jakie pozwany przedstawił przed sądem, stanowi dowód, że za pomocą parodii chciał zakwestionować historyczne przesłanie Szwedzkiego Tygrysa"– napisał sędzia Carl Rosenmüller. Orzekł też, że tygrysy jako narzędzie komunikacji klasyfikują się do klauzuli o parodii. Zasada ta jest stosowana ze wsparciem prawa UE. Innego zdania była powódka. Powiedziała, że rysunek Szwedzkiego Tygrysa może być inspiracją, ale nie można robić z niego parodii. Czyn satyryka można porównać do opatrzenia w swastykę Pippi Langstrump.
Projekt ustawy 6 lutego 2025 r. (nr projektu UD 185) przewiduje wiele zmian w zakresie regulacji przepadku pojazdu mechanicznego na podstawie art. 44b k.k. Przypomnijmy, że już w trakcie prac legislacyjnych, pojawiały się kontrowersje co do zasadności formułowanych zapisów. Nie może przeto dziwić, że po prawie rocznym okresie ich funkcjonowania, zdecydowano się na przedstawienie propozycji zmian ustawodawczych.
Zapowiedź Donalda Trumpa rozpoczęcia negocjacji z Władimirem Putinem w celu zakończenia wojny w Ukrainie może mieć poważne implikacje dla międzynarodowego prawa karnego oraz Międzynarodowego Trybunału Karnego.
Decyzja Donalda Trumpa o nałożeniu sankcji i osłabieniu Międzynarodowego Trybunału Karnego to nie tylko konsekwencja geopolityki i wsparcia sojusznika USA – Izraela – w relacjach ze światem. Skutki takiej polityki mogą wykroczyć daleko poza międzynarodowe prawo karne.
Przeżywamy to w Polsce od 2015 roku. Teraz pokazali się sędziowie amerykańscy. Słychać głosy zachwytu – nie tylko zresztą w USA, bo także w Polsce – że niezależni sędziowie stanęli po stronie konstytucji. Skądś my to znamy, nieprawdaż?
Decyzja Donalda Trumpa o zawieszeniu stosowania kluczowej dla biznesu międzynarodowego ustawy antykorupcyjnej to nie tylko zmiana wewnętrznej polityki USA. To sygnał, który może zmienić reguły globalnej konkurencji – zwłaszcza dla europejskiego biznesu - pisze prof. Marcin J. Menkes.
Patostreaming wciąż jest obecny w przestrzeni internetowej i przynosi zyski szacowane nawet w milionach złotych.
Przepisy nie nakazują oznaczania, że treści, które publikujemy, zostały stworzone lub współtworzone przez AI. Nie mamy więc pewności, czy ich autorem jest człowiek czy sztuczna inteligencja.
Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił wniosek Telewizji Polskiej o zakazanie Telewizji Republika emisji programu "#Jedziemy. Michał Rachoń".
Według wspólnego oświadczenia stron, które zakończyły właśnie mediację, porozumienie między ZAiKSem a Radiem 357 to "ważny krok w kierunku budowania sprawiedliwego środowiska kreatywnego w Polsce".
Zainicjowane w minionym roku zmiany w prawie własności intelektualnej mają istotny wpływ na funkcjonowanie twórców, przedsiębiorców oraz użytkowników technologii cyfrowych. W 2025 roku reforma prawa własności intelektualnej będzie kontynuowana.
Regulacja dotycząca odszkodowania w wysokości dwukrotności stosownego wynagrodzenia nie rozróżnia odpowiedzialności za naruszenie zawinione i niezawinione. Nie daje też możliwości zmiany wysokości roszczenia ze względu na okoliczności naruszenia.
Podczas tzw. live streamów z miejsc publicznych należy pamiętać, że pokazywanie cudzego wizerunku jest regulowane zarówno w RODO, jak i prawie autorskim. Trzeba spełnić określone warunki, aby przetwarzanie wizerunku było legalne.
W ubiegłym roku rząd i Sejm wydały znacznie mniej aktów prawnych, niż w poprzednich latach.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas