Tomasz Pietryga: Cerowany Polski Ład

Na tej reformie rząd już nic nie ugra. Chodzi tylko o ratowanie twarzy.

Publikacja: 13.04.2022 21:15

Tomasz Pietryga: Cerowany Polski Ład

Foto: Adobe Stock

Pod koniec stycznia podczas pewnej uroczystości spotkałem jednego z dużych wydawców książek prawniczych.

– Co słychać? – zapytałem.

– Nic dobrego. Polski Ład ciągle się zmienia, a ja nic nie mogę zarobić, bo książki o tym wydać nie sposób – odparł.

I myślę sobie, że choć minęło od spotkania kilka miesięcy, ciągle wiele stresów przed nim.

Z tego samego powodu podatnikom nie zalecałbym śledzenia kolejnych konferencji prasowych, na których rząd prezentuje kolejne rewelacje na temat korekt w Polskim Ładzie. Nie wiem, czemu mają służyć rytualne spotkania z mediami Artura Sobonia odpowiedzialnego za naprawę wprowadzonej na początku roku reformy podatkowej. Jeżeli wiceminister myśli, że sypiąc jak z rękawa kolejnymi „przyjaznymi” rozwiązaniami, które mają zostawić w kieszeni podatników „kolejne miliardy złotych”, uspokoi sytuację i zdobędzie polityczne punkty, to jest w błędzie.

Od 1 stycznia 2022 r. podatnicy są zdezorientowani, ponieważ zachwiano fundamentem podatkowych rozliczeń. Nieważne, czy ów fundament był dobry czy zły. Ale był – stały i pewny. Dziś wiceminister po raz kolejny przedstawia korekty do korekt reformy, zmieniając to, co było zapowiadane jeden czy dwa tygodnie temu. Nowe terminy, nowe zasady zmiany formy opodatkowania, nowe obliczenia… W gąszczu chwiejnych zapowiedzi podatnicy czują się coraz bardziej zagubieni. Nie ogarniają już planów rządu. Intelektualnie za zmianami nie mogą nadążyć nawet księgowi, a co dopiero zwykli zjadacze chleba.

Teraz potrzeba spokoju pewności. To kluczowa sprawa, bo chodzi w gruncie rzeczy o odbudowę zaufania do państwa. Jeżeli rząd szczerze chce naprawiać Polski Ład, który jest obecnie nazywany #niskiepodatki czy też „drugi etap”, niech robi to w zaciszu gabinetu, konsultując zmiany z przedsiębiorcami i ekspertami podatkowymi. A na końcu, gdy już wszystko zostanie ustalone, niech przedstawi gotowy produkt i założenia, które trafią do Sejmu. Tam po doszlifowaniu będą mogły zostać uchwalone. Podatkowy rollercoaster, gdzie z tygodnia na tydzień zmieniają się założenia, nie jest nikomu dłużej potrzebny. Rodzi tylko poczucie jeszcze większego chaosu i dezorientacji, czyli odnosi skutek odwrotny do tego, co chce zrobić rząd.

Na dzień dzisiejszy miliony Polaków nie wiedzą, jakie będą płacili podatki na koniec roku i według jakich reguł fiskalnych. Po ostatniej konferencji prasowej wiedzą zapewne jeszcze mniej, bo liczba propozycji przekroczyła masę krytyczną. Przechwałki o tym, że kolejne miliardy zostaną w kieszeni podatników, już nie robią na nikim wrażenia. Podobnie jak oświadczenia, jakie to złe były pomysły poprzedników. Na tej reformie rząd już nic nie ugra. Tu chodzi już raczej o ratowanie twarzy.

Trochę niepokoją natomiast ułańskie sformułowania „o drugim etapie reformy podatkowej”. Bo tak próbowali w środę nazwać przedstawiciele rządu przygotowywane korekty podatkowe, świadomie unikając używania skompromitowanego hasła Polski Ład. Pewnie nie pamiętają, ale w 1986 roku drugi etap reform (gospodarczych) forsował gen. Jaruzelski. Po czym wszystko się zawaliło.

Takiego scenariusza szczerze autorom obecnej reformy nie życzę.

Opinie Prawne
Tomasz Pietryga: „Starzy” sędziowie grają dziś dla Zbigniewa Ziobry
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Opinie Prawne
Paulina Szewioła: Emerytury samozatrudnionych będą głodowe
Opinie Prawne
Gawroński, Biernatowski: Odpowiedzialność menedżerów – prawo do informacji
Opinie Prawne
Michał Bieniak: Cenzura internetu, czyli zabawa małpy z brzytwą
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i S-Cross w specjalnie obniżonych cenach. Odbiór od ręki
Opinie Prawne
Michał Długosz: O co chodzi z prawem do swobodnej wypowiedzi i nową cenzurą
Materiał Promocyjny
Wojażer daje spokój na stoku