Dyskusja o likwidacji prokuratury wojskowej

Od kilku lat trwa dyskusja o likwidacji prokuratury wojskowej. Powód to mała liczba spraw, jaka do niej wpływa, i duże dysproporcje w zestawieniu z jednostkami cywilnymi.

Publikacja: 13.11.2015 08:15

Dyskusja o likwidacji prokuratury wojskowej

Foto: Fotorzepa, Kuba Kamiński

Nie wiadomo, co zrobi nowy rząd. Ważna jest jednak świadomość, kto może mieć wpływ na działalność prokuratury wojskowej. W skład wojskowych jednostek organizacyjnych prokuratury wchodzą dziś: Naczelna Prokuratura Wojskowa (NPW), dwie wojskowe prokuratury okręgowe oraz osiem garnizonowych. Pracuje w nich 114 śledczych. Pod względem merytorycznym podlegają prokuratorowi generalnemu, którego jednym z zastępców jest naczelny prokurator wojskowy.

W sprawach służby wojskowej naczelny prokurator podlega bezpośrednio ministrowi obrony narodowej. Jest prokuratorem przełożonym prokuratorów NPW oraz pozostałych prokuratorów wojskowych jednostek organizacyjnych prokuratury w zakresie służby wojskowej.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Opinie Prawne
Tomasz Tadeusz Koncewicz: najściślejsza unia pomiędzy narodami Europy
Opinie Prawne
Piotr Szymaniak: Dane osobowe też mają barwy polityczne
Opinie Prawne
Piotr Młgosiek: Indywidualna weryfikacja neosędziów, czyli jaka?
Opinie Prawne
Pietryga: Czy repolonizacja zamówień stanie się faktem?
Opinie Prawne
Tomasz Pietryga: Kryzys w TK połączył Przyłębską, Rzeplińskiego i Stępnia
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem