Strategiczna próżnia

Ameryka wróciła – ogłosił prezydent Joe Biden na tegorocznej monachijskiej konferencji poświęconej bezpieczeństwu. Jednak jego deklaracja nie wywołała w Europie entuzjastycznych reakcji.

Aktualizacja: 21.02.2021 20:47 Publikacja: 21.02.2021 19:23

Strategiczna próżnia

Foto: AFP

Francja i Niemcy zbyt zaangażowane są w ideę umeblowania europejskiej polityki według własnych strategicznych interesów, bez oglądania się nie tylko na Waszyngton, ale także na pozostałych partnerów w Unii Europejskiej, szczególnie na państwa Europy Środkowej. Oczywiście, zwłaszcza Niemcy chętnie zdyskontują korzyści płynące z politycznej zmiany w Ameryce: uznanie kluczowej roli Niemiec w Europie, dokończenie budowy Nord Stream 2 oraz szerokie otwarcie amerykańskiego rynku zbytu dla niemieckiej produkcji. O dawnej spolegliwości nie ma już jednak mowy.

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Opinie polityczno - społeczne
Michał Płociński: Pakt migracyjny będzie ciążyć Rafałowi Trzaskowskiemu
Opinie polityczno - społeczne
Estera Flieger: Niemcy nie rozliczyli się z historią. W Berlinie musi stanąć pomnik polskich ofiar
Analiza
Michał Kolanko: Donald Tusk rzuca rękawicę Konfederacji. Ale walczy nie tylko o głosy biznesu
felietony
Przykra prawda o polityce międzynarodowej
Analiza
Jerzy Haszczyński: Gaza dla Trumpa, wschodnia Jerozolima dla Palestyńczyków?