Brexit to gra o sumie ujemnej, nikt nie wygra

Wszyscy stracą na brexicie, ale nie wiemy, jaki może być rozmiar strat w Wielkiej Brytanii i w Europie – mówi ekonomista Wojciech Paczos, wykładowca w Cardiff University.

Aktualizacja: 31.01.2020 22:37 Publikacja: 30.01.2020 21:00

Brexit to gra o sumie ujemnej, nikt nie wygra

Foto: Cardiff University

Jakie będą największe straty Wielkiej Brytanii po brexicie?

Formalnie wychodzi z UE, ale nadal ma wszelkie prawa i obowiązki wynikające z członkostwa, traci jedynie prawo głosu. Do końca roku będzie czas na wynegocjowanie umowy o wolnym handlu, ale tego rodzaju porozumienia są przygotowywane bardzo długo i jest wiele miejsc, w których może dojść do dużej różnicy zdań. Bardzo łatwo jest ten termin przekroczyć. Trudno powiedzieć, jak będzie wyglądał krajobraz po brexicie, jakie utrudnienia dla firm się pojawią, jakie formalności będą musiały spełnić towary przy przekraczaniu granic. To gra o sumie ujemnej, nikt w niej nie wygra, a wszyscy stracą. Wielka Brytania już traci: mowa o rozwoju wolniejszym o 1–2 proc. PKB. Choć bezrobocie jest znikome, to nie rosną wynagrodzenia. Firmy nie chcą płacić więcej przez niepewność. Z tego powodu spadły inwestycje.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Opinie Ekonomiczne
Witold M. Orłowski: Gospodarka wciąż w strefie cienia
Opinie Ekonomiczne
Piotr Skwirowski: Nie czarne, ale już ciemne chmury nad kredytobiorcami
Ekonomia
Marek Ratajczak: Czy trzeba umoralnić człowieka ekonomicznego
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Klęska władz monetarnych
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Opinie Ekonomiczne
Andrzej Sławiński: Przepis na stagnację