Aktualizacja: 11.04.2021 21:00 Publikacja: 11.04.2021 21:00
Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński
Niewątpliwie wpływ na większą skłonność do takich zakupów ma pandemia. Pracujemy zdalnie, dzieci uczą się w domach. To wymaga ich dostosowania do nowych potrzeb. Stąd wzrost wydatków na zakup mebli biurowych, ale też sprzętu komputerowego. Przy okazji często decydujemy się na remonty, by poprawić sobie komfort życia, stąd większe wydatki w sklepach budowlanych i tych ze sprzętem AGD.
Ale to nie wszystko. Zamknięte kina, teatry, muzea i galerie, mniej spotkań z rodziną i przyjaciółmi, brak koncertów i innych imprez masowych sprawiają, że rozrywkę staramy się zapewnić sobie w domach. Kupujemy więc telewizory, komputery, konsole i gry. Więcej wydajemy też na stacjonarny sprzęt sportowy: rowery, bieżnie, a nawet domowe siłownie. Krótko mówiąc, szukamy rozwiązań i produktów, które pozwolą nam na elastyczne pogodzenie różnych funkcji mieszkania, od biura, kuchni, do strefy relaksu i odpoczynku. Wydaje się, że wszystko to, obok praktycznego, ma także podłoże psychologiczne i ekonomiczne. Zakupy poprawiają nasz nastrój. Odwracają uwagę od problemów związanych z pandemią i obaw o zdrowie. Liczne badania pokazywały, że mają dla nas wymiar terapeutyczny.
GUS opublikował właśnie dane na temat stanu polskiej gospodarki w II kwartale. I nie są to wcale dane bardzo optymistyczne, choć na pierwszy rzut oka mogą się takie wydawać.
Raty kredytów wyższe nawet o połowę? Choć prawdopodobieństwo takiego scenariusza nie jest dziś wysokie, nie jest on jednak niemożliwy.
Homo oeconomicus zaczął być prezentowany jako „bezduszna" i „agresywna" maszyna do kalkulowania kosztów i korzyści, działająca wedle zasady, że ekonomiczny cel, czyli maksymalizacja własnych korzyści, uświęca środki.
Nikt od 20 lat tak bardzo nie nakręcił wzrostu cen w Polsce, jak pandemia pod rękę z lekceważącą inflację Radą Polityki Pieniężnej.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Analiza skutków rządów 50 populistycznych liderów, w różnych okresach i krajach, wykazała, że ich ambitne plany kończą się nieodmiennie trwałym spowolnieniem wzrostu.
Politycy na poziomie Unii Europejskiej i krajowym muszą działać, promując proste i niedrogie opcje inwestycyjne.
Po długich bojach rząd podjął decyzję na temat obniżenia składki zdrowotnej dla przedsiębiorców.
W środę silny dolar znów dał o sobie znać, a to był kulą u nogi dla złotego.
Środowy poranek przyniósł niewielkie zmiany notowań złotego. Emocje geopolityczne na razie zostały opanowane.
Dla radców publiczne krytykowanie władz samorządu to wciąż „kalanie gniazda”.
Celem przywracania praworządności w wymiarze sprawiedliwości nie jest spełnienie oczekiwań środowiska prawniczego, że przeszłość zostanie „rozliczona”, ale stworzenie instytucjonalnych gwarancji obywatelskiego prawa do sądu.
Demokracja nie jest wtedy, gdy coś nazywamy demokracją, tylko wtedy, kiedy ona naprawdę funkcjonuje.
Państwo komornikom nie pomaga, za to chętnie komplikuje wiele kwestii.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas