Ważna jest troska nas wszystkich o środowisko, bo planeta należy do nas wszystkich. Dlatego realizując nasze projekty, w których wspieramy ochronę różnorodności biologicznej, zachęcamy wszystkich do angażowania się w te programy. Realizujemy głównie projekty w obszarze wolontariatu pracowniczego. W jego ramach angażujemy nie tylko naszych pracowników-wolontariuszy, ale także w miastach, w których realizujemy nasze projekty, zachęcamy mieszkańców, przedstawicieli urzędów miast i radnych do wspólnego działania na rzecz planety.
Każdy nasz projekt wolontariacki z obszaru bioróżnorodności ma jeszcze dodatkową cechę wspólną, ponieważ bardzo duży nacisk kładziemy na edukację. W przypadków, gdy robimy nasze pasieki – a na terenie Polski mamy ich już pięć, czyli pod opieką mamy prawie milion pszczół; jedna z pasiek jest na tarasie na VI piętrze w siedzibie głównej Veolii w Polsce – każda taka akcja wolontariacka rozpoczyna się od wykładu pszczelarza na temat znaczenia pszczół oraz produktów pszczelich i dostajemy mnóstwo wskazówek do zaimplementowania w naszym codziennym życiu. Myślę, że to jest wartość dodana każdego naszego projektu.
Zakładamy także zielone podwórka Veolii. To nasz program, w ramach którego zazieleniamy przestrzeń miejską we współpracy z Urzędem Miasta, ale także z mieszkańcami osiedli, naszymi pracownikami. Każdego roku wspólnie sadzimy tysiące drzew i krzewów.
Realizujemy również program Dokarmiamy ptaki zimą, w ramach którego oprócz tego, że finansujemy zakup ziaren dla ptaków na zimę, mamy także cykl zajęć o tym, co jakie ptaki jedzą, ale także jak budować karmniki z materiałów, które na pierwszy rzut oka wydawałoby się, że należy zutylizować, czyli nadajemy przedmiotom drugie życie, wprowadzamy gospodarkę obiegu zamkniętego, a także dodatkowo wykorzystujemy je w użyteczny sposób.
Mamy też platformę lęgową na kominie nasze elektrociepłowni w Poznaniu. Doczekaliśmy się w tym roku kolejnych małych sokołów. Możemy się więc pochwalić, że Veolia ma dziesięć swoich sokołów.
Oskar Kulik, ekspert ds. zrównoważonego rozwoju w Biurze ds. Programów Zrównoważonego Rozwoju BNP Paribas Bank Polska:
Grupa BNP Paribas podjęła nie tylko na poziomie polskim, ale też globalnym, szereg zobowiązań, które pozwalają nam minimalizować ryzyko niekorzystnego wpływu na środowisko. W debacie duża uwaga poświęcona była kwestii różnorodności biologicznej i polityki klimatycznej. Grupa BNP Paribas już od ponad pięciu lat wychodzi z finansowania inwestycji w energetykę węglową. Także w Polsce już od 2015 r. nie mamy nowych inwestycji w tym zakresie. W tej dekadzie całkowicie pozbędziemy się zobowiązań związanych z tym sektorem.
Drugi obszar w kontekście klimatu to inwestycje w nowe źródła. W zeszłym roku bank udzielił 933 mln zł zielonego finansowania. Przykładowo, sfinansowaliśmy dotąd ponad 23 tys. dachowych instalacji fotowoltaicznych w gospodarstwach domowych i rolnych, więc nasze działania dotyczą nie tylko dużych inwestycji, ale też zwykłego Kowalskiego.
W kwestii różnorodności biologicznej realizujemy też polityki związane chociażby z kwestiami wylesiania. Np. nie finansujemy inwestycji związanych z olejem palmowym, które nie mają świadectwa pochodzenia. Uznajemy konsensus wokół RSPO, najbardziej popularnego certyfikatu dotyczącego oleju palmowego. Podobnie w przypadku bardzo smutnych i niepokojących wylesień mających miejsce np. w Brazylii wprowadziliśmy zakaz finansowania inwestycji rolnych na takich terenach, jak też pracujemy nad systemem pełnego śledzenia pochodzenia paszy sojowej oraz mięsa wołowego, jeśli ono pochodzi np. z Brazylii, aby prześledzić, czy na pewno nie pochodzi z terenów, które zostały wylesione w ostatnich latach.
W przypadku pochodzenia drewna, np. miazgi drzewnej na potrzeby papiernicze, za wiodące standardy uznajemy certyfikaty PEFC i FSC, które pozwalają nam zapewnić odpowiednią jakość środowiskową pochodzenia produktów.
Jeśli zaś chodzi Polskę, to prowadzimy na przykład działania edukacyjne wśród naszych pracowników, ale też klientów. Dawny Bank BGŻ, dziś BNP Paribas jest silnym graczem, jeśli chodzi o finansowanie sektora rolno-spożywczego. Prowadzimy np. portal agronomist.pl, który oferuje materiały edukacyjne z zakresu zrównoważonego rozwoju dla klientów. Przygotowaliśmy na przykład kalkulator optymalnego nawożenia azotem, któremu towarzyszyła kampania edukacyjna, uświadamiająca, jaki wpływ na środowisko może mieć nadmierne nawożenie gleb.
Tematy ochrony środowiska naturalnego i przeciwdziałania zmianom klimatu poruszamy regularnie podczas webinarów i spotkań z klientami, jak np. Agroakademia czy Food&Agro Conference.