USA: Johnson&Johnson chce szczepić drugą dawką

Koncern Johnson&Johnson zwrócił się do amerykańskiej Federalnej Agencji Żywności i Leków (FDA) o zgodę podawanie zaszczepionym jednodawkową szczepionką tej firmy drugiej dawki szczepionki - informuje AP.

Publikacja: 06.10.2021 06:56

Szczepionka Johnson&Johnson

Szczepionka Johnson&Johnson

Foto: PAP/DPA

arb

We wrześniu FDA wydała zgodę na podawanie w pełni zaszczepionym trzeciej dawki szczepionki na COVID-19 koncernu Pfizer i niemieckiej firmy biotechnologicznej, BioNTech. Doszczepiane mogą być w USA osoby mające więcej niż 50 lat oraz osoby zagrożone ostrym przebiegiem COVID-19 lub w szczególny sposób wystawione na kontakt z wirusem (np. pracownicy ochrony zdrowia).

Teraz o zgodę na doszczepianie zaszczepionych swoją jednodawkową szczepionką zwrócił się do FDA koncern Johnson&Johnson. Koncern przekazał FDA dane z badań w czasie których podawano drugą dawkę szczepionki dwa i sześć miesięcy po podaniu pierwszej. Koncern nie wskazał jaki odstęp między pierwszą a drugą dawką szczepionki jest przez niego preferowany.

Jak zauważa AP wrześniowa decyzja o doszczepianiu zaszczepionych szczepionką Pfizer/BioNTech mogła wywołać konsternację u osób zaszczepionych szczepionkami koncernu Moderna i Johnson&Johnson. W USA nie rekomenduje się mieszania szczepionek i podawania zaszczepionym szczepionek dwóch różnych producentów, co oznacza, że zaszczepieni szczepionkami Moderny oraz Johnson&Johnson nie mogą skorzystać z programu doszczepiania.

Czytaj więcej

Badanie: Jak wzrasta odporność po drugiej dawce szczepionki Johnson & Johnson?

W przyszłym tygodniu zbierze się panel niezależnych ekspertów FDA, którzy dokonają analizy danych dotyczących dodatkowej dawki szczepionki przekazanych przez koncern Moderna oraz właśnie Johnson&Johnson. To pierwszy krok w procesie, na końcu którego jest ewentualne wydanie zgody na doszczepianie tymi szczepionkami. Jeśli zgodę taką wyda FDA oraz Centra ds. Kontroli i Prewencji Chorób (CDC), doszczepianie szczepionkami Moderny oraz J&J mogłoby rozpocząć się w USA pod koniec października. 

Wcześniej koncern Johnson&Johnson opublikował dane, z których wynikało, że pięć miesięcy po szczepieniu jego szczepionka wykazuje 81-procentową skuteczność w ochronie przed hospitalizacją chorych na COVID-19.

94 proc.

Tak skutecznie ma chronić przed umiarkowanym i ostrym przebiegiem COVID druga dawka szczepionki J&J

Jednocześnie, z danych opublikowanych przez J&J we wrześniu wynika, że podanie drugiej dawki szczepionki dwa miesiące po podaniu pierwszej dawki, chroni w 94 procentach przed umiarkowanym i ostrym przebiegiem COVID-19. Firma nie ujawniła wyników badań dotyczących podania drugiej dawki po sześciu miesiącach od pierwszego szczepienia.

W USA szczepionką Johnson&Johnson zaszczepiło się mniej niż 15 mln Amerykanów.

Autopromocja
LOGISTYKA.RP.PL

Pogłębiona wiedza
o transporcie

CZYTAJ WIĘCEJ
Ochrona zdrowia
„Zero tolerancji” dla agresywnych pacjentów. Szpitale oczekują zmian prawnych
Ochrona zdrowia
Wyzwania dla opieki długoterminowej będą rosnąć
Ochrona zdrowia
Będzie ostrzejsza kara za napaść na lekarza lub ratownika medycznego
Ochrona zdrowia
Lipcowe podwyżki dla pracowników ochrony zdrowia. AOTMiT zaczyna szacować koszty
Ochrona zdrowia
Alternatywa dla sanatorium? Pacjent musi więcej zapłacić, ale wybiera czas i miejsce