Aktualizacja: 07.02.2021 13:54 Publikacja: 07.02.2021 13:00
Foto: materiały prasowe
Lokale zostaną przekazane najemcom w pierwszym kwartale 2022 roku. Mieszkania plus buduje we Wrześni PFR Nieruchomości z firmą deweloperską Everest Development. Przy ul. Bronisławy Śmidowicz powstaną dwa czterokondygnacyjne budynki, w których będzie sto mieszkań. To lokale dwu- i trzypokojowe o średniej powierzchni niespełna 50 mkw. Mieszkania zostaną wykończone w standardzie podstawowym. - Oznacza to ściany pomalowane na biało, panele podłogowe, drzwi zewnętrzne i wewnętrzne, biały montaż, glazurę i terakotę w łazienkach i częściach kuchennych – tłumaczą przedstawiciele PFR Nieruchomości. - Najemcy będą musieli jedynie wyposażyć kuchnię i wnieść meble.
Większość kupujących wieszczy spadek cen mieszkań. Deweloperzy mówią jednak o stabilizacji, choć ich prognozy zaczynają się różnicować – wynika z analiz portalu Tabelaofert.pl.
Emil Domeracki wchodzi do Walter Herz jako partner i udziałowiec. Będzie odpowiedzialny za grunty inwestycyjne.
Kontrolowana przez Skarb Państwa spółka będzie dalej budować biura, magazyny i mieszkania, stawia też na PRS. PHN będzie płacić dywidendy, może utworzyć REIT, jeśli zostaną przyjęte przepisy, które to umożliwią.
Większe szanse na przyciągniecie najemców mają biurowce, w których są powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane. Ile kosztują takie stanowiska?
Potencjał energetyki wiatrowej na Pomorzu Zachodnim to główny temat zbliżającego się Forum Ekologicznego, które odbędzie się pierwszego dnia wiosny (21.03.2025 r.) w Szczecinie.
Potrzeby mieszkaniowe są różnorodne. Jedni chcą kupować nieruchomości, korzystając m.in. z cyfrowej hipoteki. Inni potrzebują lokali na wynajem, jeszcze inni – mieszkań społecznych. Ale żeby rozruszać budownictwo, potrzebne są grunty.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Rynek najmu mieszkań popularnych działa na zwolnionych obrotach. Może zamiast w zwykłe mieszkanie zainwestować w lokal z wyższej półki albo luksusowy apartament? Zamiast tańszego mieszkania na obrzeżach wybrać nieruchomość w centrum miasta?
Przepisy zabraniają amortyzacji własnego mieszkania. Skarbówka twierdzi, że zakaz dotyczy też nakładów poniesionych na obcy lokal.
Wydatki na fit-out są ponoszone w celu dostosowania obiektu do potrzeb i oczekiwań konkretnego klienta, więc nie są atrakcyjne ani pożądane dla kolejnego najemcy. Nie stanowią zatem ulepszenia środka trwałego.
Prace dostosowujące wynajmowane lokale dla potrzeb konkretnych najemców (tzw. fit-out) nie są wydatkami na ulepszenie środka trwałego (budynku). Powinny być zaliczane do kosztów uzyskania przychodu jako tzw. koszty pośrednie.
Zarabiający na wynajmie prywatnym są opodatkowani ryczałtem. Zeznanie roczne muszą złożyć na formularzu PIT-28. Podatek jest płacony od przychodu, ryczałtowcy nie odliczają kosztów, nie korzystają też z kwoty wolnej i ulgi na dzieci.
W przypadku obciążania najemców kosztami zużycia mediów właściciele mieszkań często mają wątpliwości, jak prawidłowo rozliczyć i udokumentować poniesione wydatki, aby nie narazić się na spór z fiskusem.
Zarówno wynajmujący, jak i najemca nie mają możliwości wyboru świadczeniodawcy usług odbioru odpadów komunalnych. Z tego względu wywóz śmieci należy traktować jako świadczenie jednolite z najmem.
Przedsiębiorcy wynajmujący nieruchomości należące do ich majątku osobistego mają wątpliwości do jakiego źródła przychodów należy zakwalifikować uzyskiwane z tego tytułu przychody: do działalności gospodarczej, czy tzw. najmu prywatnego?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas