W pierwszych trzech miesiącach tego roku aktywność najemców biur w stolicy była podobna do tej z zeszłego roku – podkreślają eksperci międzynarodowej firmy doradczej CBRE w najnowszym raporcie. Kolejne miesiące mogą być mniej kolorowe. W pierwszym kwartale tego roku w Warszawie wynajęto 138,9 tys. mkw. powierzchni biurowej, co było wynikiem niemal takim samym jak w pierwszych trzech miesiącach 2019 roku.
Urosną coworki...
W budowie jest ponad 700 tys. mkw. biur, z czego aż 400 tys. mkw. najprawdopodobniej zasili rynek jeszcze w tym roku. - Choć epidemia opóźnia podejmowanie decyzji przez najemców i nie pozostanie bez wpływu na sektor biurowy, co zobaczymy w wynikach za drugi i trzeci kwartał, to może być on pierwszym, którego sytuacja się ustabilizuje – oceniają eksperci CBRE.
- Wpływ epidemii na warszawski rynek biurowy nie jest jeszcze mocno odczuwalny. Prognozujemy jednak, że jej rozwój, skutkujący wstrzymaniem decyzji i weryfikacją niektórych planów, może wpłynąć negatywnie na aktywność najemców w dwóch nadchodzących kwartałach – komentuje Joanna Mroczek, szefowa działu badań rynku i doradztwa w CBRE. - Wielkość i aktywność polskiego rynku biurowego jest jednak na tyle duża, że wyniki za cały rok nie powinny być bardzo złe. Zmieni się na pewno rodzaj transakcji. Będzie mniej nowych umów, więcej renegocjacji i umów krótkoterminowych. Może się to przełożyć także na wzrost zainteresowania elastycznymi przestrzeniami, tzw. coworkingami – przewiduje.
i pustostany ...
W Warszawie powstaje niemal 30 inwestycji biurowych (700 tys. mkw.). Jak podaje CBRE, w pierwszym kwartale do użytku został oddany pierwszy etap Varso, który oferuje 6,7 tys. mkw. powierzchni biurowej. Do końca roku spodziewane jest dostarczenie na rynek ponad 400 tys. mkw. biur. Wśród zarejestrowanych w pierwszym kwartale transakcji najwięcej było nowych umów (55 proc. wliczając umowy przednajmu) i renegocjacji (31 proc.). Ekspansje odpowiadały za 14 proc. popytu na biura.
Współczynnik pustostanów w Warszawie w pierwszym kwartale roku pozostał niemal bez zmian i utrzymał się na poziomie 7,48 proc. - W ścisłym centrum dostępnej powierzchni biurowej jest jeszcze mniej, bo niecałe 5 proc. Prognozy wskazują jednak, że w efekcie epidemii poziom pustych biur może tymczasowo wzrosnąć – przewidują eksperci CBRE. – Niewątpliwie jednak nie wszyscy najemcy odczują negatywne skutki pandemii, co będzie sprzyjało szybszej regeneracji rynku. Do sektorów, dla których obecna sytuacja może mieć pozytywne skutki, należą: FMCG, IT i telekomunikacja, logistyka, farmacja i ochrona zdrowia, a w dłuższej perspektywie lokalna turystyka wewnątrzkrajowa oraz sektor budowlany, który potencjalnie będzie mógł liczyć na wsparcie rządu i UE. Także dla BPO/SSC, który nie przestaje prężnie działać, Warszawa i inne polskie miasta mogą stać się jeszcze lepszą alternatywą, w porównaniu z innymi rynkami – komentują autorzy raportu.