- Zaadoptowaliśmy cztery pszczele rodziny, czyli ok. 240 tys. pszczół - mówi Agnieszka Kępka, specjalista ds. ochrony środowiska w spółce Warbud. - W jednym ulu w szczycie sezonu będzie mieszkać 60 tys. owadów. Będą penetrować obszar w promieniu dwóch kilometrów w poszukiwaniu nektaru i pyłku. O stworzeniu domu dla pszczół na dachu naszej siedziby myśleliśmy od dawna. Nie byłoby to możliwe bez współpracy z zarządcą obiektu, firmą Hines, która bardzo optymistycznie odniosła się do naszej inicjatywy i pomogła nam w instalacji uli na szczycie biurowca. Cieszę się, że wspólnie udało nam się dołożyć cegiełkę do lokalnego ekosystemu - podkreśla.
Jak podają przedstawiciele firmy, w ulach zamieszkają pszczoły rasy krainka linii Hinderhofer AGT. Łagodne i mało rojliwe.
- Bardzo się cieszymy, że firma Warbud zdecydowała się na montaż pasieki na dachu naszego biurowca Nestlé House. Nie tylko popieramy takie inicjatywy, ale wręcz staramy się zachęcać najemców do podejmowania działań mających pozytywny wpływ na środowisko naturalne - mówi cytowana w komunikacie Aleksandra Niewolska z Hines Polska. - W Nestlé House wdrożyliśmy autorski program HinesGO, który został stworzony, aby promować proekologiczne postawy i rozwiązania. Opracowaliśmy też przewodnik po zielonym budynku, prezentując inicjatywy, jakie mogą zostać podjęte przez zarządców nieruchomości i najemców na rzecz środowiska. Dotyczą one takich aspektów, jak efektywność energetyczna, oszczędność wody, zarządzanie odpadami, zrównoważony transport oraz edukacja poprzez poradniki i różne wydarzenia mające na celu budowanie świadomości ekologicznej - opowiada.
Przypomina, że biurowiec Nestlé House w 2016 roku uzyskał certyfikat BREEAM na poziomie „Very Good".
- Pszczoły „miejskie" robią miód równie dobry, jeśli nie lepszy niż ich koleżanki zamieszkujące obszary wiejskie. Miodu bywa też więcej - mówi cytowany w komunikacie Bartłomiej Grabowski z firmy BeeCity, która będzie się opiekować pasieką Warbudu. - Nie ma tu wielohektarowych upraw monokulturowych ani roślin opryskiwanych chemią, pestycydami. Przez całe lato zawsze coś kwitnie i mamy do czynienia z tzw. taśmą pożytkową. Pszczoły mają zatem nie tylko dostatek jedzenia, ale i ciekawszą, bardziej urozmaiconą dietę.