Aktualizacja: 21.02.2025 10:57 Publikacja: 28.11.2023 11:05
Foto: materiały prasowe
Ogólnopolski deweloper mieszkaniowy ruszył z ofertą publiczną akcji. IPO obejmuje tylko istniejące papiery, amerykański fundusz Ares zaoferuje do 25 proc. akcji (10,2 mln sztuk), a jeśli popyt będzie sprzyjać, to maksymalnie 35 proc. (14,2 mln sztuk). Pozostałe papiery Aresa będą objęte rocznym lock-upem.
Fundamenty polskiego rynku mieszkaniowego są silne, prywatny kapitał i państwo mają swoje role do odegrania. W krótkim terminie czekają nas turbulencje.
Po pół roku narzekania na małą podaż, październik był drugim miesiącem większej aktywność firm.
Państwo powinno i budować mieszkania dla najbardziej potrzebujących, i wspierać kredytobiorców – ale rozsądnie. Na konkrety trzeba poczekać - aż zainstaluje się i utrze nowa koalicja.
Hotelowo-deweloperska grupa po trzech kwartałach przekroczyła pół miliarda złotych sprzedaży.
Najpierw przez kilka miesięcy popyt ścigał podaż, teraz sytuacja może się ustabilizować, a nawet odwrócić: budowy będą odpalane w czasie, gdy transakcji na rynku może być mniej.
Wypłata zaliczek na poczet zysku w spółkach handlowych jest praktyką dość często stosowaną przez wspólników, mającą na celu wcześniejszą (niekiedy cykliczną) dystrybucję osiąganych profitów. Zasady wypłat zależą od rodzaju spółki.
Ostatnie interpretacje ogólne Ministerstwa Finansów w sprawie podatku u źródła dotyczą przesłanek zastosowania zwolnienia przy wypłacie dywidend i innych zysków z udziałów osób prawnych, a także odsetek i należności licencyjnych.
Płatnik nie musi pobierać podatku u źródła od dywidendy wypłacanej zagranicznemu podmiotowi, gdy odbiorca korzysta w stosunku do tej dywidendy ze zwolnienia o charakterze przedmiotowym na podstawie przepisów implementujących dyrektywę PS.
Jeżeli podmiot hiszpański, który otrzymuje dywidendę, jak również hiszpańska spółka holdingowa, której finalnie podmiot ten przekazuje tę dywidendę, są opodatkowane na terytorium UE, to spełnione są warunki zwolnienia z podatku u źródła.
Inwestorzy dobrze przyjęli ogłoszone w czwartek wyniki największego polskiego ubezpieczyciela. Jego akcje na warszawskiej giełdzie zyskały na zamknięciu notowań blisko 7 proc., podstawowe indeksy około 1,5 proc.
Świetne wyniki finansowe, kolejna dywidenda zaliczkowa, wysoka sprzedaż wbrew spadkowemu trendowi. Dom Development liczy na rekordowy rok.
Podstawowym celem uczestnictwa w spółce jest osiąganie korzyści finansowych. Sposób podziału zysku i wypłaty dywidendy trzeba ustalić już w umowie spółki albo w porozumieniu wspólników, by uniknąć w przyszłości konfliktów ze wspólnikami.
Coraz częściej organy podatkowe, przy akceptacji sądów administracyjnych, nakładają na spółki wypłacające dywidendę obowiązek spełnienia dodatkowych wymogów, które nie znajdują umocowania w ustawie o CIT.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas