Na 1 mln mkw. ocenia potencjał rozwoju w Polsce, Czechach, na Słowacji i Węgrzech GLP, międzynarodowa firma specjalizująca się w inwestycjach w nieruchomości logistyczne, cyfrową infrastrukturę i energię odnawialną. Obecnie portfel liczy blisko 2,5 mln mkw. w 64 budynkach wynajętych w niemal 100 proc.

Wśród nowych projektów będą m.in.: rozbudowa Sziget Logistics Centre II na przedmieściach Budapesztu (110 tys. mkw.), Bratislava Business Zone (pięć energooszczędnych budynków z dodatkową przestrzenią wystawienniczą i handlową – łącznie 130 tys. mkw. przy bratysławskim lotnisku), a także nowe etapy parków logistycznych w podwrocławskich Magnicach (docelowo 300 tys. mkw. w kluczowym ośrodku e-commerce w południowo-wschodniej Polsce) oraz w Lędzinach koło Tychów (planowana rozbudowa o 200 tys. mkw. oraz stworzenie infrastruktury drogowej i zieleni z myślą o użytkownikach oraz lokalnej społeczności).

- Obserwujemy stałe zainteresowanie naszymi budynkami, co przekłada się na współpracę z około 125 klientami w regionie, w tym głównymi graczami w rosnącym segmencie e-commerce. Popyt na nowoczesne powierzchnie wspierające nowoczesną logistykę i lekką produkcję jest stabilny, napędzany przez globalne trendy konsumpcyjne i zmiany łańcuchów dostaw w skutek pandemii i wojny w Ukrainie. Kraje, w których działamy różnią się pod względem wyzwań, związanych np. z wielkością i chłonnością poszczególnych rynków oraz dostępnością gruntów inwestycyjnych, jednak co do zasady wciąż zapewniają nam możliwości rozwoju – skomentował Błażej Ciesielczak, dyrektor na Europę Środkowo-Wschodnią w GLP.

Wszystkie nowe centra logistyczne GLP to budynki umożliwiające składowanie do 12 metrów wysokości, wyposażone w liczne rozwiązania sprzyjające oszczędzaniu mediów, w tym smart metering oraz dachy przystosowane do montażu paneli fotowoltaicznych.

- GLP wyróżnia długofalowe spojrzenie na nieruchomości, które tworzy. Budynki pozostają w naszym portfelu na dłużej i zarządzają nimi osobiście nasi specjaliści. Takie podejście sprzyja rozwijaniu mocnych relacji z klientami, a także szczególnej trosce o jakość budynków na etapie ich realizacji i codziennego funkcjonowania. W ramach GLP istnieje tez wiele linii biznesowych komplementarnych do naszej działalności w branży nieruchomości – jak rozwój robotyki czy źródeł zielonej energii – które już są i będą coraz bardziej powszechne w naszych budynkach – wskazał Marek Jandous, zarządzający inwestycjami i aktywami w regionie w GLP.