Jeszcze nie opadł kurz po raportowaniu struktury własnościowej spółek nieruchomościowych, a już głośnym echem wśród podatników odbija się brzmienie wytycznych, jakie otrzymały z Ministerstwa Finansów urzędy skarbowe. W ostatnich dniach spółki otrzymują zawiadomienia o nieprawidłowościach w informacjach CIT-N1/PIT-N1.
W rozsyłanych pismach można przeczytać, że organy podatkowe ustaliły, iż w informacji CIT-N1/PIT-N1 wskazano dane spółek nieruchomościowych, które nie posiadają polskiego identyfikatora podatkowego zgodnie z zasadami ewidencji podatników wynikających z art. 3 ustawy z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji podatników i płatników (DzU z 2022 r. poz. 166 z późn. zm.). Ponadto organy podatkowe instruują, aby złożyć korektę informacji wraz ze wskazaniem numerów identyfikacji podatkowych spółek nieruchomościowych. Natomiast w sytuacji niedopełnienia obowiązku rejestracji oraz niewskazania NIP w formularzu CIT-N1/PIT-N1, informacja nie zostanie przyjęta.
Już samo brzmienie owych pism budzi uzasadnione wątpliwości. W złożonych informacjach CIT-N1, których dotyczą zawiadomienia, nie podano bowiem danych żadnych spółek nieruchomościowych innych niż spółka raportująca – która oczywiście numer NIP ma i podaje go na pierwszej stronie informacji. Zatem w odpowiedzi na otrzymane zawiadomienia można z czystym sercem odpisać, że dla wszystkich spółek nieruchomościowych wskazanych w złożonej informacji podano numer NIP.
Zaintrygowało nas jednak, o co tak właściwie chodzi organom. Jak ustaliliśmy, problem dotyczy danych udziałowców (a nie samych spółek nieruchomościowych), które nie posiadają polskiego identyfikatora podatkowego. Z uzyskanych drogą telefoniczną informacji wynika, że zgodnie z treścią wytycznych MF urzędy są zobligowane do wprowadza NIP udziałowców spółki nieruchomościowej (również w sytuacji, gdy mamy do czynienia ze spółką z siedzibą poza Polską, która NIP nie posiada). Stajemy zatem wobec patologicznej wręcz sytuacji, w której zdaniem MF każdy podmiot wskazany w informacjach CIT-N1/PIT-N1 powinien zarejestrować się w Polsce jako podatnik, pomimo że owym podatnikiem nie jest i nie będzie.
Co ciekawe, pole nr 7 „Identyfikator podatkowy NIP” w części B.1. formularzy interaktywnych CIT/NW (załącznik do CIT-N1) są polami fakultatywnymi. Zatem podczas konstruowania formularzy CIT-N1/PIT-N1 umożliwiono podatnikom zamieszczanie danych podmiotów zagranicznych, które nie posiadają numeru NIP, co oznacza, że spółka nieruchomościowa może wskazać zagraniczny numer identyfikacyjny udziałowca, aby skutecznie złożyć informacje za pomocą aplikacji e-deklaracje.