Zakończenie budów ok. 800 tys. mkw. biur w całej Polsce planują na ten rok deweloperzy – podaje firma doradcza CBRE. W Warszawie mają oddać 470 tys. mkw. (np. Warsaw Unit, Skyliner, Fabryka Norblina), w Trójmieście – 96,8 tys. mkw. (np. Format, Palio, 3T), we Wrocławiu – 60,5 tys. (np. MidPoint 71, Krakowska 35), w Katowicach 39 tys. mkw. (np. Silesia 4 Business, DL Center Point), w Poznaniu – 35,8 tys. (np. Nowy Rynek D), w Lublinie – 11,7 tys. mkw. (np. G7 Inter Office), w Łodzi – 15 tys. (np. React), a w Krakowie – 70 tys. mkw. (Tertium Business Park, Ocean Office Park).
Łukasz Kałędkiewicz, szef sektora biurowego w CBRE, podaje, że w 2020 r. oddano ok. 670 tys. mkw. biur, 47 proc. w Warszawie, resztę w miastach regionalnych. Podaż nowoczesnej powierzchni biurowej na koniec IV kwartału to już ok. 11,5 mln mkw. Najwięcej, niemal 5,9 mln mkw. biur, jest w stolicy. W Krakowie – ponad 1,5 mln, we Wrocławiu – ponad 1,2 mln. Do grona „milionerów" najszybciej może dołączyć Trójmiasto, gdzie jest 906,3 tys. mkw. biur.
Już wynajęte
– Budowę największej liczby obiektów deweloperzy rozpoczęli w latach 2018-2019 – przypomina Łukasz Kałędkiewicz. – Ten rok upłynie raczej pod znakiem dostarczania na rynek biur niż rozpoczynania nowych budów, co nie oznacza, że żadna się nie rozpocznie – zastrzega. W stolicy planowane jest rozpoczęcie budów co najmniej czterech biurowców (ponad 110 tys. mkw.). W miastach regionalnych na rozpoczęcie budowy czeka ok. 300 tys. mkw., najwięcej w Trójmieście i w Krakowie. – W tym roku oddaje się wiele skomercjalizowanych (co najmniej częściowo) obiektów – mówi Kałędkiewicz. Część będzie zasiedlana w tym roku. W stolicy Warta ma wejść do biurowca Unit, Allegro – do Norblina, BNB – do Lixy.
– Część wynajętych powierzchni w oddawanych w tym roku obiektach będzie zasiedlana dopiero w 2022 r. zgodnie z podpisanymi umowami – mówi ekspert CBRE. – W ten rok wchodzimy z dawką optymizmu i nadziei, głównie na to, że zgodnie z deklaracjami najemców ich decyzje zostaną odblokowane na koniec I kwartału. Liczmy też na wzrost relokacji biznesu do Polski, głównie z USA, Europy Zachodniej i Azji. Te dwa czynniki mają szansę przełożyć się na zamykanie transakcji najmu i potencjalny wzrost popytu.
Z drugiej strony praca zdalna (docelowo w modelu hybrydowym) doprowadzi do redukcji powierzchni. Część firm planuje jej zmniejszenie o ok. 20 proc., inne nawet o połowę, ale, jak podkreśla ekspert, są i takie, które nie planują zmian. Wiele firm przewiduje ekspansję biznesu.